Termelőket és önkormányzati vezetőket tájékoztattak a mezőgazdasági kérdésekben
Prioritások a szilágysági mezőgazdaság terén címmel tartott beszámolót a Szilágy Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság a prefektúra által szervezett értekezleten. A gazdák által igényelhető támogatásokról és a kötelezettségekről is szó esett a szakmai tanácskozáson.
A megbeszélésen felhívták a figyelmet, hogy minden mezőgazdaságban (vagy más ágazatban) dolgozó személy számára, aki munkája során növényvédő szereket használ, kötelező egy, a vegyszerek használatára való felkészítésről szóló tanúsítvány. A 18 órás tanfolyamon fontos a részvétel, a sikeres vizsga után a résztvevők öt évig érvényes bizonyítványlatot kapnak, amely továbbképzéssel megújítható.
A Szilágy Megyei Növényvédelmi Hivatal havonta megszervezi a gazdák számára azokat a három napig tartó online képzéseket, amelyek az említett bizonylat megszerzéséhez szükségesek. A mezőgazdasági igazgatóság márciustól növénytermesztő és állattenyésztő tanfolyamot szervez, melynek időtartama 360 óra. A részvételi díj mindkét esetben 600 lej.
Az ülésen elhangzott az is, hogy a szeszes italok tekintetében földrajzi oltalom alatt lévő termékek listáján szerepel a zilahi cujka (țuică) tuica és pálinka is.
Paradicsom-termesztési támogatás
A paradicsomtermesztési programban a termelők maximum háromezer euró támogatást kaphatnak ezer négyzetméterenként. A de minimis támogatást igénylők legkésőbb 2023. április 1-jéig nyújthatják be az igénylést a mezőgazdasági igazgatósághoz. A kedvezményezetteknek a paradicsom betakarítása előtt legalább 10 nappal e-mailben, faxon vagy postai úton értesíteniük kell a hatóságot, hogy a termés helyszíni ellenőrzése megtörténhessen. Ezt követően a kedvezményezettek 2023. július 14-ig be kell nyújtsák az igazoló dokumentumokat, valamint a növényvédőszeres kezelésekről vezetett, hitelesített nyilvántartás másolatát.
21 hegyvidéki és ugyanennyi legelővel rendelkező település van
2018 augusztusában vált hatályossá a 2018/197-es törvény, a „hegyek törvénye”, mely szabályozza a hegyvidéki térség védelmét. Célja a természeti és emberi erőforrások gyarapítása, az életszínvonal növelése, a népesség stabilizálása, a kulturális identitás megőrzése, a gazdasági erő növelése helyi és nemzeti szinten, az ökológiai egyensúly megőrzése és a környezetvédelem.
CSAK SAJÁT
Szilágy megyében 21 közigazgatási egység (város vagy község) rendelkezik állandó legelővel, melynek összterülete 37 hektár, a jóváhagyott legeltetési tervek szerinti állandó gyepterületek összterülete 12 hektár. Váralmás, Drág és Zálha 11 hektárral rendelkezik, viszont nem szerepel a jóváhagyott legeltetési terveket rendszerező listán.
Dari Tamás, Szilágy megye prefektusa az ülést követően elmondta: prioritásként kezelik a mezőgazdasággal és állattenyésztéssel kapcsolatos kérdéseket, hiszen minden Szilágy megyei polgárnak érdeke, hogy a helyi gazdák fennmaradjanak és erősödjenek. Hozzátette: „Fontosnak tartottuk, hogy az értekezleten jelen lévő területi közigazgatási egységek vezetői is értesüljenek azokról a megoldandó problémákról és lehetőségekről, amelyek a gazdákat érintik, hogy az általuk vezetett településen tevékenykedő mezőgazdászoknak és állattenyésztőknek segítő kezet tudjanak nyújtani.”
Az RMDSZ-es kormánymegbízott azt is elmondta: az orosz–ukrán háború okozta gazdasági válság miatt 2022-ben a gazdák jövedelme csökkent, hiszen drágábban vásárolták a takarmányt és többet fizettek az elhasznált energiáért. Az RMDSZ kezdeményezésére 2023-ban akár 100 euró támogatást is kaphatnak azok a tejtermelők, akik síkvidéken minimum 10, hegyvidéken pedig legkevesebb 5 tehenet tartanak. Ez a támogatási csomag létfontosságú a kis- és középtermelőknek is.