Rekordmagasságban a kriptovaluták: mi jön ezután, és kinek érdemes befektetni?

A Bitcoin hétfőn elérte a 106 000 dollár értéket, de reflektorfénybe kerültek a kriptovaluták általában, miután Donald Trump novemberben megnyerte a választásokat és felvetette, hogy azt tervezi, az USA az olajhoz hasonlóan stratégiai tartalékot hoz létre a Bitcoinból – írtuk a Maszolon is e hét elején. Bár rekordmagasságokban van a kriptovaluta értéke, Nagy Bálint Zsolt, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának oktatója szerint a kriptovalutába befeketés inkább a „mohóknak” ajánlott, és egyébként sem árt óvatosan kezelni a mostani rekordokat, hiszen sok szakértő már arról beszél, hogy „lehet, hogy egy nagy lufiban vagyunk”, ami előbb-utóbb kipukkad.

A Bitcoin több mint 50%-kal emelkedett, mióta Donald Trump november 5-én megnyerte a választásokat. Nemcsak a Bitcoin, hanem általában a kriptopénzek rekordmagasságokban járnak Donald Trump megválasztása után, mert a befektetők arra fogadnak, hogy a hivatalba lépő Trump-kormányzat barátságosabb szabályozási környezetet vezet be.

Rekordmagasságban a Bitcoin, de nemcsak, a szakértő szerint a hagyományos eszközök is nagyon sokat emelkedtek, a tőzsdéken mind rekordokat döntögetnek. | Fotó forrása: Pexels

Mindenképp Donald Trump megválasztásának hatása a Bitcoin rekordértéke, mondta a Maszol megkeresésére Nagy Bálint Zsolt, aki kifejtette, mit is jelent ez az elemzők által emlegetett barátságosabb környezet a kriptovalutákra nézve. Véleménye szerint Trumppal összefüggésben három dolog befolyásolja a kriptovaluták árfolyamát.

„Az egyik az, hogy általában a republikánus párt, de különösen Trump nagyon szabadkezű a piacokat illetően. Az Egyesült Államokban konzervatívnak lenni piacpártiságot és nem szabályozáspártiságot jelent, magyarán kevesebb és kevésbé szigorú szabályok várhatók a kriptobefektetés terén Trump érkezésével. A másik tényező az, hogy Trump szeretne egy kormányzati és költségvetési pénzekből táplált kriptovaluta-alapot létrehozni, egyfajta szuverén alapot. Ilyen szuverén alapja van például Norvégiának és az Egyesült Arab Emírségeknek, de ezek nem kriptóba, hanem hagyományos pénzügyi eszközökbe befektetett összegek. Ezek mintájára hozna létre Trump – ha komolyan lehet venni, amit mond – egy kriptovaluta-alapot” – sorolta a közgazdasági szakértő.

A republikánusok szabadkezűek a piacokat illetően. | Fotó forrása: X

A kripto malmára hajtja a vizet az is, hogy Trump Elon Musk milliárdos vállalkozót nevezte ki technológiai főtanácsadónak, aki szintén kevésbé szabályozáspárti, inkább szabadpiacpárti, tette hozzá Nagy Bálint Zsolt.

„A harmadik dolog, hogy arra is vannak jelek, hogy az USA tőkepiaci felügyeletének (SEC) a mostani elnökét Trump le fogja váltani, és ezen a részen is kriptopárti vezetőség várható. Ezekbe a funkciókba politikai alapon nevezik ki a vezetőket, a mostani elnök pedig nagyon szabályozáspárti” – magyarázta.

„Mindezek a tényezők hozzájárultak ahhoz, hogy rekordmagasságokban van a kriptovaluta, de egyébként nemcsak az, hanem a hagyományos eszközök is, nagyon sokat emelkedtek a hagyományos tőzsdeindexek, a New York-i tőzsdén és más tőzsdéken mind rekordokat döntögetnek” – hangsúlyozta, de gyorsan hozzátette azt is, hogy sok szakértő már arról beszél, hogy „lehet, hogy egy nagy lufiban vagyunk, egy spekulatív buborékban, ami nem tudjuk, hogy mikor pukkad ki, de valószínűleg ki fog”.

Kalendarisztikus hatás és ciklikusság

Hogy van-e más hatás – Trump megválasztását leszámítva –, megfigyelhető-e egyfajta ciklikusság a kriptopénzek értékének változásában, fel-le ívelésében, hiszen más években is érzékelhető volt év vége felé egy felfele ívelés – erre a kérdésre Nagy Bálint Zsolt elmondta, inkább kalendarisztikus hatásokról szokás beszélni, ami a hagyományos piacokon évtizedekig fennállt, de már nem igazán érvényes.

A kereskedés intenzívebb a karácsonyi időszakban, de ez nem jelent extra nagy hozamot a kriptok esetében. | Fotó forrása: Pexels

Ez „az úgynevezett január-hatás, ami abból állt, hogy januárban nagyobb hozamok voltak, mint az év többi hónapjában, de ez lassan megszűnt. Ugyanakkor jóval kevesebb bizonyíték van rá, és sokkal kisebb mértékű ez a kalendarisztikus hatás a kriptovaluták terén, de tény, hogy a december egy – kicsit – jobb hónap szokott lenni, mint a többi, azonban a kriptovalutáknál a kalendarisztikus hatásokat nem annyira az árfolyamra meg a hozamra vonatkozóan mutatták ki, hanem általánosan a kereskedési tevékenységre, azaz, hogy mennyire volt intenzív a kereskedés az illető eszközben. Ebben az intenzitásban a karácsonyi periódus kiemelkedő” – magyarázta a szakember, kiemelve, hogy ez a kripto esetében nem igazán jelentős. „Nem olyan jelentős, hogy ebből meg lehessen gazdagodni: a kockázatait tekintve elég minimális az extra hozama” – jegyezte meg.

Bitcoin-feleződés és hatása

Van viszont, ami jelentős árfolyamnövekedést szokott hozni, és négyévente fordul elő. „A hagyományos eszközökkel ellentétben a kriptoknál van egy másik jelenség, ami nem kalendarisztikus, de valamilyen szinten ciklikus: ez a Bitcoin-feleződés – Bitcoin halving” – mutatott rá a szakember. Az egységenként kibányászott blokklánc-elemekért Bitcoin-jutalom jár, ez az összeg feleződik körülbelül négyévente, és, mint Nagy Bálint Zsolt elmondta, „olyankor valóban igaz, hogy megnövekedik a Bitcoin-árfolyam. Az utolsó ilyen Bitcoin halving 2024-ben volt, úgyhogy a következő az csak 2028-ra várható körülbelül”.

Ajánlott befektetés?

Nagy Bálint Zsolt elmondta, a BBTE készített kutatást arról, hogy mennyire illeszkedik bele a kriptovaluta abba a logikába, amibe a hagyományos pénzeszközök, azaz: hogy nagyobb hozamot csak nagyobb kockázat árán lehet elérni.

„A válasz az, hogy igen, beleilleszkedik. Sokkal nagyobb a kockázat, de sokkal nagyobb a várható hozam is az átlaghoz képest” – ismertette a következtetésüket. „Mindezek ellenére nem ajánlanám hétköznapi befektetőknek, kisbefektetőknek a kriptovalutákat, mert azt mondanám, hogy: minek? Amúgy is jó eredményeket lehet elérni a hagyományos piacokon például a részvényindexek követésével, különböző ETF-eket (tőzsdén kereskedett alap – szerk. megj.) lehet vásárolni az indexekre. Fölösleges azt az extra kockázatot vállalni, ami a Bitcoinnal jár, szerintem” – mondta a szakember, kiemelve, hogy ez személyes véleménye, de egyébként is személyes preferencia kérdése, ki milyen befektetést választ, a kriptovalutát a „mohóknak” ajánlja.

„Mindig azt tanítjuk, hogy a pénzügyi piacokon két fő érzelem van: a mohóság és a félelem. Ha valaki nagyon mohó, akkor annak akár ajánlott is a kriptovalutába fektetni” – összegzett Nagy Bálint Zsolt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?