Rejtély, hogy mennyi romániai dolgozik külföldön

Csak annyi biztos, hogy több millióan vannak.

Valamivel több, mint 430 ezer munkanélküli szerepelt 2021 novemberében az Országos Statisztikai Intézet (INS) nyilvántartásában. Ez 5,2 százalékos munkanélküliségi rátának felel meg. Az INS 2009 óta tartja számon a munkanélkülieket a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet módszertana alapján, amibe az úgynevezett rejtett munkanélkülieket is beleszámolják, a számuk pedig még soha nem haladta meg a 800 ezret.Román vendégmunkások a reptéren | Fotó: Agerpres

Az 5,2 százalékos munkanélküliség az egyik legjobb adat az Európai Unióban. Novemberben Spanyolországban a munkaképes lakosság 14,1 százaléka volt állás nélkül, Görögországban 13,4, Olaszországban 9,2, Svédországban pedig 8,4 százalék. Magyarországos azonban még a romániainál is alacsonyabb volt a munkanélküliségi ráta, csupán 3,7 százalék. Magyarországon 173 ezer állástalant tartott számon novemberben a Központi Statisztikai Hivatal, s 4,677 millió dolgozóról tudott. Ezzel szemben Romániában 6,6 millió volt a munkavállalók száma.

Szembeötlő, hogy a két munkavállalói létszám aránya sokkal kisebb, mint a összlakosságoké. A magyarországi dolgozók hozzávetőleg 30 százalékkal vannak kevesebben, mint a mieink, míg az anyaország lakossága nagyjából fele a romániainak. A határ túloldalán az összlakosság 47,9 százaléka számít munkavállalónak, nálunk azonban csak 34,5 százaléka.

A hatalmas eltérés egyik oka, hogy Magyarországon a munkavállalókba azokat is beleszámolják, akik külföldön dolgoznak, Romániában azonban nem. Ez utóbbinak nagyon praktikus oka van: a romániai hatóságoknak nincsenek pontos adatai arról, hány román állampolgár dolgozik más országban.

Az INS szerint 2021 elején 22,04 millió volt a romániai lakcímmel rendelkező személyek száma, az országban élőké pedig 19,1 millió. A különbség kb. 3 millió, ezek egy része azonban kiskorú. A G4media szerint azonban az olasz hivatalos statisztikák 1,13 millió ott élő romániairól tudnak, a spanyolok 1,07, a britek 1,06, a németek pedig közel 800 ezerről. Ez összesen 4 millió személy, ebben a számban azonban nincsenek benne a feketén dolgozók, a nem munkaképesek ellenben igen.  

Azt, hogy a hazai hatóságok mennyire sötétben tapogatóznak a külföldön dolgozók számának tekintetében jól példázza, hogy tavaly nyáron a kormányzati kommunikáció 1,3 és 1 millió közé tette azok számát, akik 2020-ban hazatértek, míg az Országos Munkaerő Ügynökségnél (ANOFM) 1 899 főt vettek nyilvántartásba.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?