Öt év alatt 66 százalékkal nőtt a közalkalmazottak bérezésére fordított összeg
Idén 23 milliárd euróba kerülnek az állami alkalmazottak.
Tavaly 112 milliárd lejt költött a kormány közalkalmazotti bérekre, 2 százalékkal többet, mint 2020-ban. Az idei évre 116 milliárd lejt, hozzávetőleg 23 milliárd eurót irányoztak elő, ami 4 százalékos gazdasági növekedés esetén a bruttó hazai termék (GDP) 8,8 százalékát tenné ki. A gond csak az, hogy jelenleg a 4 százalékos növekedés teljesen valószínűtlennek tűnik.
„A közalkalmazottakkal kapcsolatos költségek nőnek idén, mivel nő az állami szektorban dolgozók száma, már januárban 10 ezerrel többen voltak, mint 2021-ben. A gazdasági környezetet erőteljesen befolyásolja a növekvő infláció és az ukrajnai konfliktus, mindkettőnek nagy hatása van a 2022-re prognosztizált gazdasági növekedésre. A legnagyobb gond a bizonytalanság, úgy a fogyasztók, mint a vállalatok szintjén, mivel befolyásolja a fogyasztást, a beruházásokat és az üzlet egészét, vagyis a gazdasági növekedést. Kisebb gazdasági növekedés a fizetések nagyobb részarányát jelenti a GDP-ből, jelen pillanatban a 8,8 százalék eléggé optimista célkitűzés” – nyilatkozta a Ziarul Financiar gazdasági napilapnak Florin Andrei, a pénzügyi tárca korábbi államtitkára.
Tavaly a GDP 9,4 százalékát költöttük az állam alkalmazásában állók bérére. Az elmúlt években a közalkalmazottak jelentős fizetésemelésekben részesültek, aminek következtében a bérköltségek nagyon megugrottak. 2017-ben még csak 70 milliárd lej volt az állami alkalmazottak béralapja, aminél az idei 116 milliárd 66 százalékkal több. Százalékosan 2020-ban voltak legnagyobbak a kiadások, akkor a bruttó hazai termék 10,4 százalékát tették ki.
2017-ben 1,21 millió állami alkalmazott volt Romániában, idén a számuk várhatóan 1,26 millióra nő. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint legjobban a közigazgatásban dolgozók és az egyenruhások keresnek, átlagban nettó 5 100 lejt. Az egészségügyben 4 200, a tanügyben pedig 3 700 lej a nettó átlagkereset.