Nőhet a dollár árfolyama, nincs félnivalónk tőle

Az exportnak még jót is tesz, de hiába, mert az USA nem tartozik a jelentős kereskedelmi partnereink közé.

Szeptember 22-én első alkalommal haladta meg az 5 lejt a dollár árfolyama, s az amerikai valuta azóta tovább erősödött. Múlt csütörtökön a Román Nemzeti Banknál (BNR) 5,0103 lej volt az árfolyam, szeptember 27-én pedig már 5,1379 lej.

Az eurót már szeptember 15-én beelőzte a dollár, akkor előbbi árfolyama 4,9259, míg utóbbié 4,9289 lej volt. Azóta tovább nyílt az olló, szeptember 27-én ugyanis 1 euró 4,9437 lejt ért, vagyis a dollár már közel 4 százalékkal volt erősebb a közös európai fizetőeszköznél.Fotó: Pixabay

A dollár dinamikus erősödésének az egyik oka az amerikai jegybank, a FED agresszív kamatemelése, aminek hatására az amerikai befektetők hazaviszik a pénzüket, mivel ott minimális kockázat mellett nagyobb hozamokra számíthatnak, mint más országokban.  

Az emelkedő árfolyam negatívan érinti azokat az országokat, amelyeknek jelentős dolláralapú adósságállományuk van, mivel növekvő kamatterheket feltételez. Romániában az államadóssággal kapcsolatos kiadások robbanásszerűen, 61 százalékkal emelkedtek idén. 2022 első nyolc hónapjában a kormány 19,18 milliárd lejt volt kénytelen a korábban felvett hitelek kamataira költeni, míg tavaly, az év azonos időszakában csak 7,29 milliárdot.

Ilyen körülmények között nagyon nem hiányzott, hogy a dollár árfolyamának kedvezőtlen alakulása tovább növelje a költségeket, azonban szerencsére ennek a hatása nem lesz jelentős. A BNR legfrissebb adatai szerint az ország adósságállományának több mint 90 százaléka lejben és euróban van, a dollár részesedése csupán 8 százalék. 2015-ben még dolláralapú volt az államadósság 9,9 százaléka, időközben azonban csökkent.

Nem vagyunk érzékenyek a dollárra

„A román gazdaság a dollárra nem annyira érzékeny” – mondja Juhász Jácint, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem közgazdaság és gazdálkodástudományi karának adjunktusa. Annak, hogy az amerikai dollár drágább lett az eurónál, illetve, hogy az árfolyama átlépte az 5 lejes küszöböt, inkább csak lélektani hatása van, gyakorlatilag szinte teljesen mindegy, hogy az árfolyam 4,9891 vagy 5,0122 lej.

A hétköznapokban sem érezzük meg igazán, hogy erősödik a dollár a lejjel szemben, mivel a lakásárak, illetve bizonyos szolgáltatások tarifái is az euróhoz vannak kötve, nem pedig az amerikai valutához.

Az eurónak a dollárhoz viszonyított leértékelődése miatt nő az Európai Unió exportképessége az Egyesült Államok viszonylatában, ez pozitív fejlemény, mondja Juhász Jácint. Ugyanez igaz Románia tekintetében is, azonban számunkra az USA nem túl jelentős külkereskedelmi partner.

Az Amerikai Egyesült Államok Románia számára csak a 15. legfontosabb exportpiac, a kivitel kevesebb, mint 2 százaléka irányul oda. A Németországba irányuló kivitel értéke körülbelül 13-szorosa az amerikainak, s számunkra Magyarország, Bulgária, Csehország, Belgium és Szlovákia is fontosabb kereskedelmi partner az Egyesült Államoknál.   

„A román gazdaság a dollárárfolyam alakulásánál sokkal jobban ki van téve az energiaárak és az infláció hatásainak” – nyilatkozta a Maszolnak a közgazdász szakember.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?