Nem tetszik a vállalkozóknak, hogy kettővel nőtt a szabadnapok száma
A két újabb januári szabadnappal a jövő évtől 17-re nő a hivatalos romániai ünnepnapok száma.
Amint az várható volt, nem fogadta kitörő örömmel a versenyszféra a képviselőház szerdai döntését, mellyel kettővel növelte a hivatalos munkaszüneti napok számát. A jövő évtől kezdve szabadnap lesz január 6., vízkereszt napja, valamint január 7., amikor az ortodoxok Keresztelő Szent Jánosra emlékeznek.
„Emberileg örülök annak, hogy a kollégáknak több szabadnapjuk lesz, azonban vállalkozóként nem negatívan érint. Nem elég, hogy az adók és a járulékok nőnek, az állam még ezzel is hátráltat bennünket. A megrendelések határidőre szólnak, tehát ha van egy plusz szabadnap, akkor át kell szervezni az egész munkafolyamatot” – nyilatkozta a maszolnak Vorzsák Szabolcs, a Csíki Vállalkozók Egyesületének az alelnöke.
Hasonló álláspontot fogalmazott meg a munkáltatókat érdekvédelmi szervezete, a Concordia is. „Minden parlamenti ülésszak egy-egy újabb mini-vakációt eredményez anélkül, hogy valakinek egy összképe lenne a romániai szabadnapok számáról és ezek költségeiről. Ezek a munkáltató által fizetett szabadnapok, s épp ez a kulcsszó. Nem mondja senki, hogy ne legyenek munkaszüneti napok a hivatalos pihenőszabadságon kívül, hiszen ez az európai gyakorlat, ami a dolgozók, s néhány fontos gazdasági ágazat érdeke, azonban szükség lenne némi mértéktartásra” – nyilatkozta az economica.net gazdasági hírportálnak Radu Burnete, a Concordia elnöke.
Az üzletember emlékeztetett rá, hogy a szabadnapok, azon túl, hogy önmagukban kiesést jelentenek, megtörik a munkafolyamat ritmusát, csökkentve ezáltal a termelékenységet.
„Szükség volna a vállalkozókkal szembeni elvárások átértékelésére: hogy növeljék a béreket az infláció mértékével, hogy fizessenek több adót, hogy viseljék az egyre több szabadnap költségeit, hogy csökkentsék a munkaidőt, hogy fizessenek bónuszokat, hogy végezzenek befektetéseket és fejlődjenek rohamléptekben, hogy boldoguljanak az egyre nagyobb adminisztrációs költségekkel, hogy legyenek egyre hatékonyabbak az energiahasználat terén, hogy hajtsák végre a zöld átállást, s mindezt egyidejűleg. Mindezen elvárások indokoltnak tűnnek, azonban csak a munkáltató látja teljességében a következményeiket, amikor a költségek csak nőnek és nőnek” – mondja az üzletember.
A Burnete által a honatyák figyelmébe ajánlott mértéktartás indokolt, mivel két olyan törvénytervezet is van a parlament asztalán, mely tovább növelné a munkaszüneti napok számát. Az egyik biztosítaná, hogy minden dolgozó szabad legyen a születésnapján, a másik pedig szabadnapokkal kompenzálná azon hivatalos ünnepnapokat, melyek hétvégére esnek.
A szabadnapok számának növelését célzó tervezeteket általában azzal a demagóg és valótlan állítással szokták alátámasztani, hogy ezen tekintetben Románia le van maradva az Európai Unió átlagától. A napokban elfogadott módosítással Romániában immár 17 a hivatalos munkaszüneti napok száma, amivel a publicholidays.eu információi szerint megelőzzük az EU-tagállamok zömét. Magyarországot kenterbe verjük ezen a téren, ott ugyanis csak 11 pirosbetűs ünnepnap van.