Nem támogatják a politikusok az energiaárszabályozást

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke szerint értelmetlen lenne áprilistól ismét szabályozni az energiapiacot. Ezene a véleményen van az ANRE is, amely szerint ez sértené az uniós szabadpiaci elvet. Ugyanakkor egyes kormánypárti politikusok között ellentmondás van az árkompenzáció visszamenőleges hatályáról.

Florin Cîţu kedden a parlamentben a sajtónak elmondta: szerinte az energiapiac áprilistól esedékes újbóli szabályozására vonatkozó javaslat kezdeményezői „nem gondolták jól át” ezt a megoldást, hiszen a nyári hónapokban csökken az energiafogyasztás, értelmetlen lenne bevezetni az intézkedést. „Ha valóban tenni akarunk valamit, inkább gondoljunk a jövő télre” – jelentette ki. Hozzátette, eredetileg a liberálisok kezdeményezték az energiapiac újbóli szabályozását, de csak a téli hónapok idejére. Mivel azonban az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) elutasította az ötletet, letettek a kezdeményezésről, és más intézkedéseket javasoltak az energiaszámlák csökkentésére.

„Nem verseny ez, hogy ki tesz többet a románokért. A cél az, hogy a legjobb megoldásokat találjuk meg a koalícióban” – hangoztatta a politikus. Hozzátette, támogatja azt a javaslatot, hogy az új intézkedéseket visszamenőleg is alkalmazzák, ha ezt az igazságügyi minisztérium is kivitelezhetőnek tartja.Illusztráció | Fotó: Pixabay

Elmondta továbbá, hogy 200 ezer lejre nő a büntetési tétel felső határa azon energiaszolgáltatók esetében, amelyek nem számolják újra a hibás számlákat vagy nem alkalmazzák a törvényi előírásokat.

Virgil Popescu energiaügyi miniszter ellenben azt mondta kedden, hogy az energiadrágulások kompenzálásának új szabályai február elsejétől hatályosak, visszamenőleg pedig nem alkalmazhatók. Popescu egy bukaresti konferencián elmondta, hogy a kormány a kedd délutáni ülésén fogadja el az energiafogyasztók támogatásáról szóló új sürgősségi rendeletet.

A miniszter cáfolta azokat a sajtóinformációkat, miszerint az energiadrágulások kompenzálásának új szabályait a kormánynak szándékában áll 2021. november elsejéig visszamenőleg alkalmazni. Hangsúlyozta, hogy egyetlen törvény sem lehet visszamenőleges hatályú. Hozzátette: a koalíció a későbbiekben dönt arról, hogy milyen formában támogatja április elseje után az energiafogyasztókat.

Virgil Popescu közlése szerint a drágulások kompenzálásáról szóló új jogszabály alkalmazása 3 milliárd lejes terhet ró a költségvetésre, és ez a pénz a rendelkezésre áll. Arra a kérdésre, hogy miért nem fizette ki időben az állam a szolgáltatóknak az őket megillető összegeket, a tárcavezető azt válaszolta: a pénzt akkor fogják időben megkapni ezek a vállalatok, amikor szabályosan fogják kiállítani az energiaszámlákat. A tárcavezető ehhez kapcsolódóan elmondta azt is: a gazdasági minisztérium azt javasolta, hogy a fogyasztóvédelmi hatóság 20 ezer lejtől 200 ezer lejig terjedő bírsággal sújthassa a jogszerűtlen számlákat kiállító szolgáltatókat. Jelenleg a maximális bírság 50 ezer lej.

ANRE: az árszabályozás sérti az uniós elvet

Az energiaárak szabályozásának újbóli bevezetése az uniós irányelvek megszegését jelentené, amiért az Európai Unió Bírósága kötelezettségszegési eljárás beindítása nélkül is elmarasztaló ítéletet hozna Románia ellen – vélte Claudiu Dumbrăveanu, az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) energiapiaci vezérigazgatója.

Dumbrăveanu kifejtette: nincs rendben az, hogy az energiadrágulás kompenzálásáról szóló új kormányrendelet valamennyi fogyasztóra kiterjed, szerinte csak a kiszolgáltatott fogyasztókat kellene támogatnia az államnak. Úgy vélekedett: a jogszabály felfüggeszti a kiskereskedelmi energiapiacot, és visszatartja a fogyasztókat a szolgáltatóváltástól. „Az energiaszámlák kifizetésének hosszan tartó állami támogatása az alacsony árak illúzióját kelti és fejlesztésre fordítható forrásokat von el a költségvetésből” – jelentette ki a szakember.

Arra kérdésre, hogy milyen intézkedéseket tartana célravezetőnek március 31. után, amikor megszűnik az energiadrágulások állami kompenzálása, Dumbrăveanu azt válaszolta: inkább arról beszélne, hogy mit nem lenne szabad megtennie a kormánynak. „Szerintem semmiképp nem szabad visszatérni az energiapiac állami szabályozásához. Az árak szabályozása egy szocialista piaci modell követését jelentené. Ez nagyon jól működött, amikor valamennyi piac szabályozott volt, de anakronisztikus, amikor a többi piac szabad. Mélységesen jogellenes, sérti az európai uniós jogot és az áruk szabad mozgásának elvét” – részletezte a vezérigazgató.

Emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió Bírósága (EUB) korábban már elítélte Romániát, mert korlátozta az egyik termelő tranzakcióit. Emellett a bíróság elé került a román állam amiatt is, mert a hazai termelésből származó földgázt elsőbbséggel a romániai fogyasztók kapják. Emiatt a szakember szerint az EUB kötelezettségszegési eljárás beindítása nélkül is elmarasztaló ítéletet hozna Románia ellen, ha visszatérne az energiaárak szabályozásához.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?