Nem exportálunk sokat Amerikába, mégis megszenvedhetjük a vámháborút
Ha visszaesik a nagy nyugat-európai államok kivitele, akkor a romániai beszállítók kevesebb megrendelést kapnak.
Amennyiben nem sikerül egyezségre jutni az amerikai kormányzattal a vámok ügyében, annak súlyos következményei lesznek az Európai Unió gazdaságára. A tagállamok nagyon eltérő mértékben szenvednék meg a 30 százalékos vámtarifa életbe lépését.
Tavaly az EU 532 milliárd értékű terméket exportált az Egyesült Államokba, írja az economedia.ro. A legnagyobb exportőr az USA viszonylatában Németország (161,2 milliárd euró) volt, megelőzve Írországot (72,9 milliárd euró), Olaszországot (64,8 milliárd euró), Franciaországot (47 milliárd euró) és Hollandiát (43,3 milliárd euró). A német kivitel legfontosabb tételét a gépkocsik jelentik, az írét pedig a gyógyszerek.
Románia nem tartozik a különösen kitett országok közé, az Egyesült Államokkal folytatott tavalyi külkereskedelmi forgalom értéke mindössze 2,3 milliárd euró volt. Ezzel a 18. helyen állunk az EU-ban, olyan országoktól is jócskán lemaradva, mint Magyarország (5 milliárd euró) és Szlovákia (4,5 milliárd euró).
A problémát az jelenti, hogy az esetleges amerikai vámoknak nem csak közvetlen, hanem közvetett hatásuk is lesz. Románia legfontosabb külkereskedelmi partnere Németország, s ha a védővámok miatt csökken a német tengerentúli export, az a romániai beszállítók számára kevesebb megrendelést jelent.
A közép- és keleteurópai államok, „melyek erősen integrálva vannak Németország iparának ellátási láncaiba, nagyban érintve lesznek”, mondja Andrew Hunter, a Moody’s Ratings vezető közgazdásza.
„A vámok körülbelül 8 százalékkal csökkenthetik az EU exportjának volumenét az elkövetkező öt évben” – véli Rory Fennessy, az Oxford Economics vezető közgazdásza.
Kapcsolódó
Tavaly az USA volt az Európai Unió legfontosabb külkereskedelmi partnere, oda irányult az uniós export 20,6 százaléka.
CSAK SAJÁT