Megoldaná az államháztartás minden gondját a feketemunka felszámolása
Évente 11 milliárd eurónál többet veszít az államkassza az illegális munkavégzés miatt.
A fekete- és a szürkemunka jelenti az egyik legnagyobb strukturális problémát a román gazdaság számára, derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) legfrissebb jelentéséből. A nem hivatalos munkavégzés miatt évi mintegy 11,2 milliárd euró veszteség éri az államkasszát, írja az economica.net.
Ez az összeg hozzávetőleg a GDP 3 százalékának felel meg. A román kormány vállalta az Európai Bizottság felé, hogy államháztartási koszolidációt hajt végre, évente kb. 1 százalékkal mérsékli a költségvetési hiányt. Ha sikerülne felszámolni az illegális munkavégzést, az így keletkező pluszbevétel egymagában biztosítaná a deficit csökkenését, nem lenne szükség semmilyen megszorító intézkedésre.
A tanulmány szerint Románia azon kevés uniós tagállam közé tartozik, amelyek nem rendelkeznek egy integrált intézményi kerettel a feketemunka elleni küzdelemben.
A feketemunka kifehérítése „növeli a termelékenységet, kiterjeszti a finanszírozáshoz és a szociális védőhálóhoz való hozzáférést és csökkenti az elvtelen konkurenciát a törvénysen dolgozó cégekkel szemben”, olvasható a jelentésben. Az OECD becslései szerint az adóhatóság reformja és a fekete/szürkegazdaság felszámolása a GDP kb. 5 százalékával növelné az államháztartás bevételeit. „Ez meghaladja azt a strukturális hiányt, amelyet Romániának korrigálnia kell a túlzottdeficit-eljárás soron” – hangsúlyozzák a jelentés szerzői.
A nemzetközi szervezet becslései szerint a szürkemunka a munkaerő 21,7 százalékát érinti. A jelenség főleg azokat a munkavállalókat sújtja, akiket munkaszerződés nélkül dolgoztatnak, illetve a fizetésük egy részét feketén kapják, a munkáltatók nem fizetnek utána adót. Más uniós tagállamokban a fekete- és szürkemunka elsősorban a saját szakállukra dolgozók körében jellemző.
Az OECD ajánlásai között szerepel a progresszív adózás beveztése is.
CSAK SAJÁT
