Nagyon megdobná a cigaretta romániai árát az Európai Bizottság tervezete

Már jelenleg is a jövedéki adó és az áfa teszik ki a cigaretta fogyasztói árának közel a kétharmadát.

A cigaretta jövedéki adójának a jelenlegi, csomagonkénti 1,8 euróról 3,6 euróra való emelését készül javasolni az Európai Bizottság (EB), írja a Financial Times hivatkozva az economica.net gazdasági hírportál. A Financial Times szerint az EB szánt szándékkal szivárogtatta ki a tervezetet, hogy felmérje a piac reakcióit.

„Ez azt jelentené, hogy Romániában és Bulgáriában a dohánytermékek ára megközelítené a nyugatiakat, például a Franciaországiakat, ahol egy csomag cigaretta körülbelül 10 euróba kerül. Más szóval Brüsszel nyugati árakat szeretne keleti fizetések mellett” – nyilatkozta Gilda Lazăr, a JTI japán dohányipari vállalat Romániáért, Bulgáriáért és Moldova Köztársaságért felelős kommunikációs igazgatója.Fotó: Pixabay

Jelenleg a jövedéki adó és az áfa, melyet a jövedéki adóra is rászámítanak, a cigaretta fogyasztói árának a 64 százalékát teszi ki. „Röviden, ez azt jelenti, hogy jövedéki adót füstölünk” – nyilatkozta az economedia.ro hírportálnak Cristian Năsulea, a Bukaresti Egyetem oktatója. A jövedéki adó megduplázása esetén ez az arány jelentős mértékben megnőne. Egy csomag jobb cigaretta jelenleg 22-25 lejbe kerül, a jövedéki adó megduplázása esetén az árak 35-40 lejre nőnének.

„Az Európai Bizottságnak figyelembe kellene vennie, hogy a tagállamokban a vásárlóerő nagyon eltérő. Romániában, a bérekhez viszonyítva a cigaretta sokkal drágább, mint az olyan fejlett gazdaságokban, mint Franciaország, Németország vagy Luxemburg. A dohánypiac rugalmatlan, s amikor az adók hirtelen megemelkednek, akkor a dohányosok az olcsóbb megoldások, a csempészáru felé fordulnak” – mondja Gilda Lazăr.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Ilyesmire volt már példa, hiszen 2010-ben, azt követően, hogy a kormány 50 százalékkal megemelte a dohánytermékek jövedéki adóját, a feketepiac aránya hirtelen 36,2 százalékra nőtt a piac egészén belül.

Románia, Lengyelország után az Európai Unió második legnagyobb cigarettagyártója, egy szinten van Németországgal. Tavaly 1,34 milliárd értékű dohányárut exportáltunk, az ágazati vállalatok pedig 20 milliárd lej körüli összeget fizettek be az államkasszába adók formájában. „Idén ez az összeg 13 százalékkal nagyobb lesz, s az elkövetkező években tovább nőhet, a valamennyi ágazat számára szükséges normális körülmények között, melyek az adóügyi kiszámíthatóságot és a törvényi szabályozás stabilitását jelentik” – mondja a JTI kommunikációs vezetője.

Kapcsolódók

Kimaradt?