Közel 300 ezer tonna gabona semmisült meg a dunai kikötők elleni orosz dróntámadásokban

Oroszország egyértelmű célja, hogy megfossza Ukrajnát egyik legfontosabb bevételi forrásától.

Ukrajna számára a gabonaexport létfontosságú bevételi forrást jelent. Azt követően, hogy Oroszország júliusban felmondta a fekete-tengeri gabonaegyezményt, mely három ukrán kikötőből (Odessza, Csornomorszk, Juzsnij) lehetővé tette az exportot egy védett tranzitfolyosón keresztül, felértékelődött a Dunán keresztül történő kivitel. Az elmúlt egy évben az orosz agresszió ellen küzdő ország mintegy 35 millió tonna gabonát exportált a Dunán keresztül. Az alternatív útvonalaknak azonban jelentős többletköltségei vannak, írja a Világgazdaság.Iszmail kikötője a dróntámadások egyik fő célpontja | Fotó: Wikipedia

Oroszország július óta drónokkal támadja a román határ mellett fekvő dunai ukrán kikötőket. Becslések szerint ez elmúlt két hónapban mintegy 280 ezer tonna termény semmisült meg a légicsapásokban. Moszkva célja, hogy teljesen megbénítsa az ukrán gazdaság infrastruktúráját, és ellehetetlenítse a dunai exportot. Ez egyelőre nem következett be, de az amúgy is hosszú szállítási útvonal a háborúval együtt jelentősen megdobja a költségeket – írja a Financial Times.

A gabona exportja Egyiptomba a Dunán keresztül körülbelül 116 dollárba kerül tonnánként, míg a háború előtt ez 69 dollár körül mozgott. Az ENSZ FAO élelmiszerár-indexe szerint a búza nemzetközi ára augusztusban 3,8 százalékkal csökkent júliushoz képest, ami azt jelenti, hogy az árak jóval a tavalyi szint alatt vannak. Jevgen Oszipov, az Ukrajna egyik legnagyobb agráripari cégének számító Kernel vezérigazgatója szerint egyre inkább nincs értelme az ukrán gazdáknak terményt vetni, mivel csak pénzt veszítenek.

Úgy véli, hogy a magas költségek alááshatják az ukrán gabonatermelést, és a teljes export a 2024-es évben a tavalyi szint felére, mintegy 35 millió tonnára zsugorodhat. Maga a szállítási útvonal is meglehetősen bonyolult és hosszadalmas. Olyan sok teherautó szállít gabonát a dunai menti kikötőkbe, például Iszmailba és a közeli Renibe, hogy a sorok akár 35 kilométer hosszúak is lehetnek. 

Az útburkolat megóvása érdekében nyáron csak éjszaka vagy nappal 28 fok alatti hőmérsékleten közlekedhetnek a teherautók. A gabonát ezután uszályokba rakodják, majd belvízi utakon keresztül  Konstancára viszik, ahol a szállítmányt nagyobb tengeri tartályhajókra rakodják. Elemzők szerint Konstanca a szükséges fejlesztések nélkül könnyen túlterheltté válhat.

A szinte mindennapos orosz dróncsapásokból eredő biztonsági kockázatok ellenére a hajózási adatok szerint szombaton 89 hajó volt Iszmail kikötőjében. Az ukrán gazdák és szállítmányozók szerint a folyami kapacitása tovább bővülhet a jövőben. Ennek ellenére a magas költségek azt jelentik, hogy a fekete-tengeri gabonaegyezmény nélkül csődbe mehetnek a farmerek.

Kapcsolódók

Kimaradt?