Közel 200 új mezőgazdasági szövetkezet alakult tavaly

Ha összefognak, a gazdák sokkal jobb áron tudják értékesíteni a termékeiket, mint egyénileg.

Tavaly 191 mezőgazdasági szövetkezet jött létre, írja a Ziarul Financiar. Ezzel 4000 fölé nőtt a működő szövetkezetek száma, derül ki az Országos Cégnyilvántartó (ONRC) adataiból.Egyre több mezőgazdasági termelő fog össze | Fotó: Pixabay

A bejegyzések száma az utóbbi években 150 és közel 300 között mozgott. Kivételt 2021 jelentett, amikor 787 új szövetkezetet alapítottak.

“Kezdettől fogva valemennyien tapasztaltunk a számlánkon, a zsebünkben, hogy a tej literjénél 20-25 bani a különbség az egyéni termelő és a szövetkezeti termelő között. A szövetkezet fennállásának 13 éve alatt minden tag többet kapott a tej literjéért, mint bármelyik egyéni termelő a környéken. Ez egy termelő esetében minimum évi 70-80 ezer lejt jelent” – nyilatkozta Daniel Frei, a Szatmár megyei Samus Lact elnöke.

Nemzetközi összehasonlításban a mezőgazdasági szövetkezés még gyerekcipőben jár. A Cooperatives Europe Egyesület adatai szerint a kontinensen több mint 250 ezer szövetkezet működik, ezek 141 milliónál több tagot számlálnak. A legtöbb mezőgazdasági szövetkezet Olaszországban, Törökországban, Franciaországban és Spanyolországban működik, a legtöbb szövetkezeti tagot pedig Franciaországban, Németországban és Hollandiában tartják számon. Az egyik legnagyobb európai szövetkezet a FrieslandCampina tejipari vállalat égisze alatt működik, 14 600 termelőt fog össze Hollandiában, Németországban és Belgiumban.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?