Kik voltak az elmúlt évek nyertesei és vesztesei a háromszéki gazdaságban?

Néhány „kakukktojást” leszámítva Háromszéken az egészségügyi szolgáltató, illetve az élelmiszeripari, faipari és szállítási ágazatban vállalkozók voltak a pandémia időszakának nyertesei.

A szerző felvételeUgyanakkor Édler András, a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke megállapította, hogy a turizmus és textilipar területén tevékenykedők voltak a vesztesek. Az elmúlt három év könyvelési mérlegeit vizsgálva arra a következtetésre jutott, hogy a koronavírus járvány évében és az azt követő esztendő nem föltétlenül a „konjunktúralovagok” nyerészkedtek, hanem beazonosíthatóak azok az ágazatok, amelyeknek kedvezett és amelyeket negatívan érintett a pandémia. Ugyanakkor Háromszéken is van néhány „kakukktojás”, vagyis olyan cégek, amelyek furcsa gazdasági eredményeket produkáltak, például jóval nagyobb volt a nyereségük, mint a teljes évi üzleti forgalmuk, mondta Édler András.

A háromszéki kereskedelmi kamara elnöke által készített elemzésben a pandémia utáni első, majdnem normális évet, tehát 2021-et hasonlította össze a járvány előtti utolsó normális évvel (2019), illetve a pandémia évével (2020) és abban azokat a Kovászna megyében bejegyzett vállalkozásokat emelte ki, melyek bruttó profitja legalább 50 százalékkal nőtt vagy csökkent a kielemzett periódusban, illetve ez az emelkedés vagy visszaesés összegszerűen több mint félmillió euró.

Ez alapján Édler András arra jutott, hogy a Kovászna megyében bejegyzett egészségügyi szolgáltató volt a járvány és a korlátozások évének számító 2020-as év legnagyobb nyertese hiszen a pandémia idején 9408 százalékkal (!) növelte nyereségét. A könyvelési mérleg adatai szerint a Háromszéken bejegyzett egészségügyi szolgáltató 2019-ben még csak 43.200 lejes profitot könyvelt el, míg rá egy évre már 4,1 millió lej volt a nyeresége. Ehhez képest tavalyra valamelyest csökkent, de 3,2 millió lej volt a bruttó profitjuk. A Maszol érdeklődésére Édler András megállapította, hogy a más megyében bejegyzett, de Kovászna megyében is tevékenykedő más egészségügyi szolgáltatók is növelték nyereségüket.

Kovászna megyében a pandémia évének nyertesei között vannak még építkezési, szállítási, mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozások. Édler András szerint nyereségesebbek lettek a faipari vállalkozások is, ami azt jelzi, hogy a fa árának emelkedése extra profitot eredményezett számukra. Édler András szerint Háromszéken (is) a turizmusban tevékenykedő vállalkozások, illetve a textilipari cégek voltak az elmúlt évek vesztesei.

A kereskedelmi kamara elnöke szerint az a vállalkozás tud hosszú távon fennmaradni, amely kiegyensúlyozottan növekszik, nem az, amely konjunkturálisan üti meg a főnyereményt. Megállapította, hogy az elmúlt három évben Kovászna megyében nem fordult elő, hogy egy addig nyereséges vállalkozás egyik évről a másikra veszteséget produkáljon, vagy fordítva, az addig veszteséges cégek sem valósítottak meg hirtelen nagy profitot. A háromszéki gazdaság teljesítményéről és vállalkozásokról adatokat a kereskedelmi kamara www.ccicov.com oldalán találni.

Kapcsolódók

Kimaradt?