Hetvenezer euróra pályázhatnak a fiatal gazdák

Közvitára bocsátotta az induló fiatal gazdákat 70 ezer eurós vissza nem térítendő támogatással segítő 30-as intézkedés pályázati útmutatójának konzultatív változatát az AFIR.

Nyilvános közvitára bocsátotta a fiatal gazdák támogatását célzó DR-30-as intézkedés pályázati útmutatójának tervezetét a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség (AFIR). Az AFIR honlapján (https://afir.info/informatii_institutionale_dezbatere_publica_documente_supuse_dezbaterii_publice) elérhető pályázati útmutató csupán tervezet, amivel kapcsolatban a június 7-i közzételtől számított 30 napig az érintett intézmények, pályázók, pályázatírók és szakmai szervezetek írásban jelezhetik észrevételeiket, módosító-javaslataikat.Fotó: Partiumi Falugazdász Hálózat

A tervezet számos olyan sarokpontot tartalmaz, amit – a pályázatok előkészítése érdekében – már most érdemes szem előtt tartani, és amik nagy valószínűséggel nem változnak.

Ilyen például a támogatás mértéke, ami 70.000 euró. „A támogatás 100  százalékos, önrész nem szükséges. A támogatás 75 százalékát (52.500 eurót) előlegként, a finanszírozási szerződés aláírását követően kapja meg a gazda. A fennmaradó 25 százalékot (17.500 eurót) pedig a harmadik, vagy az ötö

dik év végén, az üzleti terv megvalósítását követően” – mondja Magyar Lóránd, a Partiumi Falugazdász Hálózat koordinátora.

Fiatalnak számítanak és pályázhatnak a 18-40 év közöttiek. Felsőhatárként még 40 évesnek számít az, aki a pályázat benyújtásának napján nem tölti be a 41-dik életévét.

A tervezet értelmében a pályázónak nem lehet két évnél régebbi APIA-s múltja. A két éves időszakot meghaladó múltat a támogatási kérelem benyújtásának dátumához viszonyítják, függetlenül attól, hogy a pályázó korábban magánszemélyként, jogi személyként (SRL), engedélyezett magánszemélyként (PFA), családi- (IF) vagy egyéni vállalkozóként (II) nyújtotta be területalapú támogatási kérelmét.

 

A pályázat elbírálásakor azt is ellenőrzik, hogy a pályázó első ízben rendelkezik-e mezőgazdasági tevékenységet fedő CAEN-kóddal, aminek a bejegyzése szintén nem lehet két évnél régebbi.

Azok a fiatal gazdák, akik sikeresen pályáztak és a DR-30-as intézkedésre aláírták a finanszírozási szerződést, a pályázat lezártáig a Stratégia Programon belül más beruházás-támogató intézkedésre nem pályázhatnak.

A pályázónak rendelkeznie kell egy gazdasággal, aminek a mérete (SOC-pontértéke) 12 000 ezer és 100 ezer SOC között kell lennie. Hegyvidéki övezetben már 8 ezer SOC ponttól is lehet pályázni.

A farm vezetési, menedzselési feladatait a fiatal gazdának kell ellátnia. A pályázónak a támogatási kérelem mellé egy életképes üzleti tervet is kell csatolnia, amiből világosan kiderül, milyen célokat milyen eszközökkel és mikorra kíván elérni a támogatás felhasználása révén.

Fontos tudni az üzleti terv megalkotásakor, hogy a támogatás legkevesebb 40 százalékát kötelezően beruházásokra kell fordítani: pl. gépvásárlásra, megújuló energiára, a precíziós gazdálkodás eszközeire, stb. Az üzleti terv megvalósítására 3 év áll a pályázó rendelkezésére (5 év a gyümölcstermesztők és csemege-szőlő termesztők esetében).

A pályázónak gazdasági teljesítményként értékesítenie kell saját termékeit, mégpedig legalább az előlegként, az első részletben kapott támogatás 30 százalékával megegyező mértékben. Az értékesítés történhet szövetkezeten, termelői csoporton, helyi piacon, és alternatív értékesítési platformokon keresztül, vagy közvetlenül a feldolgozónak. „Fontos: a fiatal gazdának ugyanazon községen belül legyen a cégszékhelye, mint ahol a gazdasága is található. A lakcíme és a munkahelye – amennyiben van – lehetőleg ugyanabban községben vagy az adott, közigazgatási egység legtöbb 75 km-en belüli vonzáskörzetében legyen. Állattenyésztési tevékenység esetében a gazdának az állattartáshoz szükséges épületekkel is rendelkeznie kell. Igazolnia kell, hogy az épületek a tulajdonában vagy a használatában állnak” – hívja fel a figyelmet a parlamenti képviselő.

A pályázat elbírálásánál számos feltételt figyelembe vesznek: számít a pályázó szakmai felkészültsége, a farm sík- vagy hegyvidéki elhelyezkedése, az átvett gazdaságok száma, a gazdálkodás környezetbarát vagy innovatív volta. Ezek alapján a pályózók összesen 100 pontot gyűjthetnek, a támogathatóság alsó küszöbértékét pedig 20 pontnál húzta meg az AFIR.

Kapcsolódók

Kimaradt?