A vegyipar leállása dobta meg nagyon a külkereskedelmi mérleghiányt

Augusztus végére már megközelítettük a külkereskedelmi mérleghiány tavalyi teljes évi szintjét.

A csillagászati energiaárak miatt nagyrészt leállt a hazai vegyipar, ami meg is látszik a külkereskedelmi mérleg alakulásán. Az év első nyolc hónapjában az import 22 milliárd euróval haladta meg a kivitel értékét. Ez azt jelenti, hogy a mérleghiány7,3 milliárd euróval nőtt 2021 azonos időszakához képest.Fotó: Adobestock

A legnagyobb összeggel, 9,2 milliárd euróval a vegyipari termékek járultak hozzá a csillagászati értékű deficithez. Ez nem is csoda, hiszen részben áll az ország két legnagyobb vegyipari kombinátja, a marosvásárhelyi Azomureș és a Chimcomplex. Üzemanyagból az import értéke 5,4 milliárd euróval haladta meg az exportét, a feldolgozóipari termékek pedig kerek 5 milliárd euróval járultak hozzá a mérleghiányhoz. Az élelmiszeripari termékek tekintetében 1 milliárd euró a hiány.

Január 1. és augusztus 30. között a kivitel 25 százalékkal nőtt az elmúlt év azonos időszakához képest, 60 milliárd euró volt. A behozatal, sajnos, még nagyobb arányban, 31 százalékkal nőtt, 82 milliárd euróra.

Ha a külkereskedelemben tovább tartanak az év első nyolc hónapjában érvényesülő tendenciák, amire minden esély megvan, akkor december végére elképesztő, 33 milliárd eurós mérleghiány jöhet össze. Tavaly 23,698 milliárd euró volt a deficit értéke, amit idén már szeptemberben bőven meghaladunk.

A szakemberek arra számítanak, hogy az elkövetkező években tovább romlik az ország külkereskedelmi mérlege. „A Transilvania Bank központi makroökonómiai forgatókönyve szerint a teljes export és import, a termékeket és a szolgáltatásokat is beleértve, éves átlagban 7,1, illetve 9,8 százalékkal nőhet a 2022 és 2024 közti időszakban” – idézi a Ziarul Financiar gazdasági napilap a pénzintézet elemzését.

Ha ez az előrejelzés helyesnek bizonyul, akkor 2024 végére a külkereskedelmi mérleghiány elérheti a 40 milliárd eurót.

 

Kapcsolódók

Kimaradt?