Közel 9 milliárd euróval mentik meg a világ legrégebbi bankját
A vártnál nagyobb mentőcsomagra, 8,8 milliárd euróra lesz szüksége a Monte dei Paschi banknak, a harmadik legnagyobb olasz pénzintézetnek, hogy elkerülje a csődöt.
A világ legrégebben működő pénzintézete megerősítette, hogy az Európai Központi Bank (EKB) immár 8,8 milliárd euróra becsüli tőkehiányát. Ez az összeg jóval meghaladja a korábban emlegetett 5 milliárd eurót, amelyet még a múlt héten is a piacokról próbált összegyűjteni az olasz bank.
Az Il Sole 24 Ore című olasz gazdasági újság értesülései szerint az EKB a múlt csütörtökön határozta meg újra a bank megmentéséhez szükséges összeget, miután a betétkivonások következtében sokat romlott a Monte dei Paschi likviditási helyzete, főleg a november 30. és december 21. közötti időszakban. Az euróövezeti jegybank levélben tájékoztatta az olasz pénzügyi és gazdasági minisztériumot arról, hogy az Európai Bankhatóság júliusi stressztesztjének eredményeiből következően, a Monte dei Paschinak 8,8 milliárd euróra lenne szüksége működőképességének fenntartásához.
Az olasz kormány pénteken hagyta jóvá, hogy állami segítségnyújtásban részesülhet a Monte dei Paschi. A bankmentésre abból a 20 milliárd eurós alapból lehet meríteni, amelynek felhasználására december 21-én adta meg az engedélyt a római parlament két háza. A Reuters úgy tudja, hogy az olasz állam mintegy 6,5 milliárd euróval száll be a sienai székhelyű pénzintézetbe. A maradék 2,3 milliárd euró az intézményi befektetők tulajdonában lévő alárendelt kötvények részvényekre konvertálásából származna majd.
Egyelőre annyit tudni, hogy az intézményi befektetők által birtokolt alárendelt kötvényeket névértékük 75 százalékán, a kisbefektetőkét viszont névértékük 100 százalékán váltják át részvényre. Ezzel a kormány nagyjából 40 ezer kisbefektető érdekét képviseli, szemben a nagyobb befektetőkkel. A piaci tőzsdefelügyelet pénteken meghatározatlan időre felfüggesztette a bank részvényeinek kereskedelmét a milánói tőzsdén.