Gázipari vállalatoknál vizsgálódik az EB versenypolitikai főigazgatósága

Az Európai Bizottság (EB) versenypolitikai főigazgatóságának felügyelői vizsgálódnak Románia három nagy gázipari vállalatánál, a Romgaznál, Transgaznál és Petromnál, mivel azt gyanítják, hogy a cégek megszegik az uniós versenyszabályokat - közölte kedden a hotnews.ro.

 A nem bejelentett vizsgálat tényét az EB is megerősítette. A sajtóban idézett brüsszeli közlemény szerint a hazai földgáz exportjának feltételezett akadályozását vizsgálják, ami nem jelenti azt, hogy az említett vállalatok megsértették az uniós versenyszabályokat.

A Hotnews úgy tudja, a bukaresti kormány 2012-ben arról állapodott meg az ország két nagy földgáz-termelőjével, a Romgazzal és Petrommal, hogy nem exportálják az energiahordozót a lakossági gázár fokozatos liberalizációjának több éves időtartama alatt, akkor sem, ha ennek elhárulnak a technikai akadályai.

Nyugat felé azonban a vállalatok nem is tudnak gázt exportálni, mert a magyar és román hálózatot Arad közelében összekötő interkonnektort még nem kétirányúsították, így az csak azt teszi lehetővé, hogy a román fél kapjon földgázt Magyarországról. A Bulgária felé vezető interkonnektor építését is legalább három éve "halogatják" - írta a Hotnews.

Ezzel szemben Románia a "második román államnak" nevezett szomszédos Moldova felé épített meg az utóbbi években egy gázexportra alkalmas vezetéket, hogy csökkentse Moldova Oroszországgal szembeni energetikai kiszolgáltatottságát.

A Digi 24 hírtelevízió magyarázata szerint Bukarest szándékosan hátráltatja azoknak az interkonnektoroknak a megépítését, amelyek az európai uniós szomszédokkal kötnék össze gázhálózatát. Brüsszel tavaly úgy döntött, hogy az Európai Unió bírósága elé citálja Romániát, amiért nem fogadott el egy sürgősségi tervet a gázellátás biztonságossá tételéről, amit már három éve meg kellett volna tennie.

A hazai hírforrások szerint a román Transgaz földgázszállító vállalatnak a napokban kell aláírnia Brüsszelben azt a csaknem 180 millió eurós finanszírozási szerződést, amellyel az európai energiaügyi szaktestület a Bulgáriát - Románián és Magyarországon keresztül - Ausztriával összekötő BRUA-gázvezeték romániai szakaszának megépítését támogatja. Az 528 kilométeres hazai szakasz megépítésének költségét csaknem 550 millió euróra becsülik, a hiányzó pénzt a Transgaznak saját forrásból kell fedeznie.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kimaradt?