Tizenöt millió eurós kárt okozott a román húsmaffia

Tizenöt millió euróra becsült adócsalás és pénzmosás részleteit nyomozza a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság (DIICOT), a hússzektort érintő EU-s szintű botrányban, amelyben több romániai cég is érintett.

Az ügy szálai tizennyolc megyére terjednek ki, köztük erdélyi megyékre is. Két bűnszövetkezet összesen 80 tagját hallgatták ki szerdán az ügyészek, és a nyomozás jelenlegi állása szerint nyilvánvaló az is, hogy több szinten, többféle módon történt az adócsalás. Volt olyan eset, amikor egy EU-s tagország valamelyikéből vásárolt hússzállítmány után — bár a jogszabálynak megfelelően nem fizettek áfát — értékesítéskor már az áfás árat számolták fel a felvásárlónak, de az sem ritka, hogy az EU-ban vásárolt terméket papíron külföldi fantomcégeknek szállították le, az így „leírt” húst pedig Romániában feketén értékesítették, máskor a hálózat tagjaként a cégek külföldi fantomcégektől vásároltak, a terméket azonban a helyi piacon feketén értékesítették, az áfás árhoz közeli értéken, de jóval a piaci ár alatt, ami tisztességtelen versenyhelyzetbe hozta az ágazatban törvényesen tevékenykedő cégeket.

A DIICOT közleménye szerint egy másik bevett gyakorlat szerint a nagy hazai húsipari cégek a szomszédos országokba (Bulgária és Magyarország) exportálták a húst, ahonnan az áru fantomcégeken keresztül került vissza Romániába, a hazai piacon értékesített termékek pedig nem kerültek be a cégek könyvelésébe, az ügyészek szerint ilyen módon az ágazat nagy cégei gyakorlatilag a hálózat tagjainak bűntársaivá váltak.

Az ügyészek gyanúja szerint hamis eredetű hústermékek kerültek a vágóhidakra is, ahol azt bekeverték a többi áruval, a húst egy catering cég dolgozta fel, amit egyébként a bűnszövetkezet egyik tagjának a felesége vezetett. Ezeket a tevékenységeket az ügyészek feltételezése szerint a fogyasztóvédelmi felügyelőség és a határrendészet dolgozói segítették.

Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter az ügy kapcsán szerdán elmondta, hogy a húsiparban az adócsalás aránya jelenleg 30–40 százalék körül van, ami az elmúlt két évben jelentősen csökkent ugyan, de azt elismerte, hogy a dokumentumok nélkül raktározott termékek ellenőrzése nehézkes.

Az ügyben mintegy 230 tonna hústermékről van szó, a bűnszervezet tagjai Hollandiában, Lengyelországban, Nagy Britanniában, Németországban is üzérkedtek.

Kapcsolódók

Kimaradt?