Amerika szerint az ukrajnai válságon az IMF segíthetne
Ukrajna alapvető problémája a gazdasági válság, az országnak ezért segítségért kellene fordulnia a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) - jelentette ki szerdán Jack Lew amerikai pénzügyminiszter. „A középpontban a gazdasági válság áll náluk, amit kezelniük kell majd" - hangoztatta Lew egy washingtoni gazdasági konferencián.
„A legjobb eljárás ehhez Ukrajna számára az lenne, ha eljönne az IMF-be, és lenne egy olyan programcsomagja, amelynek keretében gazdasági reformokat vezetne be, és megkapná a szükséges segítséget, cserébe a gazdaság helyreállításáért tett lépésekért" - tette hozzá.
Az amerikai külügyminisztérium egy magas rangú illetékese szerdán bejelentette, hogy az Egyesült Államok szerdán 20 ukrán kormánytisztviselő esetében vezetett be vízumtilalmat, akik felelősek azért, hogy Kijevben erőt alkalmaztak a tüntetőkkel szemben. A döntés azt jelenti, hogy az érintettek amerikai beutazási engedélyre vonatkozó kérését el fogják utasítani, ha ilyenért folyamodnának.
A nap folyamán korábban Geoffrey R. Pyatt kijevi amerikai nagykövet közölte, hogy az Egyesült Államok érvénytelenítette több, az erőszakcselekmények elrendelésében érintett ukrán tisztségviselő vízumát. Kanadában azt jelentették be, hogy az ország kijevi nagykövetsége biztonsági okokra hivatkozva - a rendkívüli konzuli segítségnyújtás kivételével - kedden felfüggesztette tevékenységét. A misszió az elmúlt napokban menedéket adott több, a rohamrendőrök elől menekülő tüntetőnek.
John Baird kanadai külügyminiszter szerdán kijelentette, hogy kormánya diplomáciai lépések sorát mérlegeli annak érdekében, hogy „üzenetet küldjön" Viktor Janukovics ukrán elnök kormányának, beleértve a célzott szankciókat is. Több kanadai képviselő tiltakozott a Kijevben alkalmazott kormányzati erőszak miatt. Észak-Amerikában élő ukránok szerdán az egyesült államokbeli Pittsburghben és Chicagóban, valamint a kanadai Ottawában tartottak megmozdulásokat az erőszak ellen. Kanadában több mint egymillió ukrán származású ember él.