Informatikai és telekommunikációs konferencia Székelyföldön

A székelyföldi informatikai és telekommunikációs ágazat fejlesztését illetve ezen a téren tevékenykedő cégek együttműködését célozza a háromszéki Árkoson ma kezdődő első Székelyföldi IT & C konferencia.

A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara keretében működő IT& Telekom alosztály kezdeményezésére csütörtökön és pénteken az árkosi Európai Tanulmányi Központban gyűlnek össze a székelyföldi, erdélyi és magyarországi informatikai és telekommunikációs szakemberek és vállalkozók, számolt be a maszol.ro-nak Bihari Béla, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamarán belül IT & Telekom alosztály elnöke.

Az esemény szervezője szerint azért időzítették a karácsony előtti periódusra a rendezvényt, mert ilyenkor hazatérnek a külföldön vagy más megyékben dolgozó szakemberek, és nem titkolt céljuk hazacsábítani a programozókat, hiszen ebben az ágazatban Háromszéken is ugyanannyit lehet keresni, mint Kolozsváron vagy Münchenben, viszont lényegesen kisebbek a költségek.

Az első Székelyföldi Informatikai és Telekommunikációs Konferencia első napja az ismerkedésé, mondta a szervező, aki szerint a pénteken többek között a Sepsiszentgyörgyről elszármazott, Kerekes Péter a Nokia Solutions and Networks product managere tart előadást a multinacionális vállalat munkamódszereiről és tevékenységének kiszervezéséről, illetve a kulturális különbségekről a kiszervezett munka során. Szélyes Levente a Codespring kft CEO-ja a Kolozsváron működő hasonló klasztert mutatja be. A kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem oktatója, Simon Károly pedig az egyetem mentorprogramjáról beszél, és arról, hogy az egyetem miként lehet fő forrása a csapatbővítésnek. Az ország egyik legnagyobb telekommunikációs vállalkozása a Sepsiszentgyörgyön bejegyzett Combridge cég vezetője, Csenteri Levente pedig az infokommunikációs hálózatokról tart előadást. A cégnek többéves tapasztalata van Kelet Közép Európában a telekommunikációs infrastruktúrák terén, ezért Csenteri Levente a helyi, utcai hálózatok kialakításának standardjairól beszél a konferencián.

Bihari Béla szerint a várnál nagyobb az érdeklődés az első székelyföldi informatikai és telekommunikációs konferencia iránt, hiszen első napra 51, második napra 81 személy jelezte részvételét, köztük sepsiszentgyörgyi, kézdivásárhelyi, csíkszeredai, székelyudvarhelyi, kolozsvári vállalkozók és programozók, de egy magyarországi cég vezetője is jelen lesz, aki Székelyföldön szeretne terjeszkedni. Bihari Béla elmondta: a konferencián egy mentorprogramot is hirdettek, amelyre olyan végzős egyetemisták vagy diákok jelentkezését, akik bemutatnák saját kezdeményezéseiket, ötleteiket, amelyeket a jelen lévő vállalkozók fel is karolhatnak. Erre hat pedagógus és 10 egyetemista jelentkezett, de csak egyikük vállalta, hogy bemutatja ötletét, egy tűzoltó robotot.

Mint arról beszámoltunk a háromszéki informatikai és távközlési cégek klaszterbe tömörülve segítik egymást a fejlődésben és a munkavégzésben. Ágazatuk rendkívül dinamikusan fejlődik, és összefogva jobban fel tudnak készülni a változásokra, mondta Bihari Béla, aki szerint a klaszter célja, hogy csoportosítva erőforrásaikat közös projekteket valósítsanak meg, partnerségben komplex munkákat vállalhassanak. Például, ha valamelyiküknek egy projekthez programozói csapatra van szüksége, több cég tud ehhez biztosítani megfelelő szakembereket. Emellett közösen szerveznek informatika és távközlés területén létfontosságú képzéseket illetve törvénykezdeményezéseket terjesztenek elő, mondta Bihari Béla.

Az elmúlt időszakban feltérképezték az ágazatban dolgozó háromszéki cégeket és magánszemélyeket. Sepsiszentgyörgyön 10-12 vállalkozás működik az ágazatban, illetve további 50-60 kis-, egyszemélyes programozó cég működik, Kézdivásárhelyen ugyancsak tucatnyi IT és Telecom céget azonosítottak. Kiderült, hogy bár egy városban tevékenykednek, sokan nem tudtak egymásról. A klaszter tagjai létrehoztak egy virtuális csoportot, amelynek célja összefogni az ágazatban tevékenykedőket és a munkákat helyben tartani, egymásnak kihelyezni.  

Kimaradt?