Három amerikai közgazdász kapta a közgazdasági Nobel-díjat

Eugene Fama, Lars Peter Hansen és Robert Shiller amerikai közgazdászoknak ítélték oda a 2013. évi közgazdasági Nobel-díjat - jelentette be a Svéd Királyi Tudományos Akadémia hétfőn Stockholmban.

Az indoklás szerint a díjat azokért az empirikus kutatásokért kapták, amelyekkel azt vizsgálták, hogyan lehet több évre előrejelezni a részvény- és kötvénypiaci árak változását.

Eugene Francis Fama 74 éves amerikai közgazdász, aki a modern portfolió elmélethez illetve az eszközárazáshoz járult hozzá jelentősen mind empirikus vizsgálataival, mind saját modelljeivel. Ő olyan neves terminusoknak az atyja, mint a hatékony piacok elmélete, aminek kiindulópontja az, hogy az értékpapírok ára teljes mértékben tükrözi az elérhető információkat.

A 60 esztendős Lars Peter Hansen a University of Chicago közgazdászprofesszora, akinek a nevéhez köthető az ökonometriában ismert általánosított momentumok módszere (generalized method of moments - GMM), de emellett a makroökonómia területéhez is jelentős hozzájárulásokkal bírt. Többek között a pénzügyi szféra és a reálgazdaság kölcsönhatásait vizsgálta.

Robert James Shiller szintén amerikai közgazdász, aki 67 évesen jelenleg a Yale Egyetem Arthur M. Okun professzori posztját birtokolja. Shiller a pénzügyi piacok ingadozásainak vizsgálatával és az eszközárak dinamikájának magyarázatával tört be a legmeghatározóbb közgazdászok körébe.

Eugene Fama és Lars Peter Hansen a chicagói egyetem oktatója, Robert Shiller a Yale egyetemen tanít.

Az összesen 8 millió svéd koronával járó Nobel-díjakat hagyományosan december 10-én adják át Stockholmban.

Kimaradt?