Megnyitották az új Duna-hidat Románia és Bulgária között
Megnyitották a Duna-hidat a délnyugat-romániai Calafat és a bulgáriai Vidin között pénteken. Az ünnepélyes átadáson jelen volt Johannes Hahn regionális politikáért felelős uniós biztos, valamint Victor Ponta román és Plamen Oresarszki bolgár kormányfő.
A csaknem negyedmilliárd eurós beruházás - három éves késéssel - uniós támogatásból, illetve bolgár, román és német költségvetési forrásokból valósult meg. A 470 kilométer hosszúságú folyami határszakaszon eddig egyetlen híd kötötte össze Romániát Bulgáriával, az 1954-ben megépült Giurgiu (Ro) - Rusze (Bg) híd.
A két kilométeres új függőhíd a négyes páneurópai közlekedési folyosó déli szárnyát nyitja meg a Drezda-Budapest-Craiova-Szófia-Isztambul útvonalon, és több órával lecsökkenti a romániai tranzit-időt, mivel az áthaladó kamionoknak már nem kell Bukarestet is érinteniük.
A hídon menetirányonként két sávon zajlik a közúti forgalom. Az áthaladó személygépkocsiknak hat eurós díjat kell fizetniük, a súlyosabb járműveknek pedig - tömegük függvényében - nagyobb, 37 euróig terjedő összeget. A bevétel 87 százaléka a bolgár, a többi a román felet illeti, mivel a bolgár hozzájárulás (60 millió euró) kétszerese volt a románnak. A hídon gyalogos- és kerékpársávot is kialakítottak: nekik ingyenes az átkelés. A vasútvonalat még nem nyitották meg a hivatalos hídavatón.
A román és bolgár sajtó a napokban ünneprontó kommentárokat közölt arról, hogy az új híd valójában egy sziget, mert hiányzó infrastruktúra-hálózatok között teremt összeköttetést. A hídhoz nemhogy autópálya nem vezet még, de román oldalon a Craiova– Calafat országút is tele van kátyúkkal, és Craiova körgyűrűje sincs még befejezve.
Bolgár becslés szerint az első évben 100 ezer gépjármű halad át majd át a hídon, később a forgalom elérheti a napi 8400 járművet.