Kapcsolódó
Képeken mutatjuk Mezőség csodáját, a sztyeppei bazsarózsát
Erdély tele van rejtett csodákkal. Az egyik ilyen csoda a Mezőzáh határában fekvő sztyeppei bazsarózsa rezervátum, ahová nem is olyan könnyű eljutni. Mezőzáhon táblák jelzik az utat, és bár le van kövezve, ha nagyobb az érdeklődés, már meggyűlhet a bajunk a szűk úton, amely a rezervátumhoz vezet. Ennek ellenére megéri meglátogatni a helyet, hiszen olyannyira egyedi, hogy a Kárpát-medencében máshol ilyet biztos nem találunk. (FOTÓRIPORT)


Mezőzáhon 3,5 hektár területen nyílik és virágzik május eleje körül a sztyeppei bazsarózsa, amelyet most érdemes megtekinteni, hiszen csupán két hétig virágzik az európai viszonylatban is nagyon ritka virág.


A rezervátumot 1956-ban nyilvánították védetté, 1932-től működik és látogatható volt a világháború alatt is.


Ma a 3,5 hektáron körülbelül 50 000 tő van. A sztyeppei bazsarózsa (Paeonia tenuifolia), más nevén keleti bazsarózsa levelei leginkább a páfrányra hasonlítanak.


A sztyeppei bazsarózsa vagy másnéven keleti bazsarózsa 10-15 centiméteres, évelő növény. Bokros növése van, szárai egyenesek és a nem virágzó növény nagyon hasonlít a tavaszi héricsre.

Virágzási időszaka 2-3 hét, többnyire április végétől május közepéig, és egy növény 3-4 napig tartja meg a virágát. Ahhoz, hogy a növény elérje azt a fejlettségi szintet, hogy virágozzon, akár 5-7 évet is kell várni.