Kapcsolódó
Elkezdődött a mohácsi busójárás (FOTÓK)
Elkezdődött a 2025-ös busójárás Mohácson. Magyarország egyik legnépszerűbb és leglátványosabb télűző-tavaszköszöntő népszokása az első magyar elem volt, amelyet az UNESCO felvett az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára. (Fotók: Mohácsi busójárás hivatalos Facebook-oldala)

Az idei rendezvénysorozat február 27-én kezdődött: gyerekfoglalkozásokkal, kulturális programokkal, no meg felvonulással nyitották meg az eseményt.

A mohácsi sokácok messze földön ismert népszokása, a busójárás idejét a tavaszi napfordulót követő első holdtölte határozza meg. Régen farsangvasárnap reggelétől húshagyókedd estéjéig tartott a mulatság. A farsang utolsó csütörtökjén a gyermekek öltöznek maskarába.

A mohácsi sokac népcsoport által meghonosított, híres farsangi eseményt egy 1783-as feljegyzés említi először. A Mohács környékén élők körében élő legenda szerint furfangos őseik a török megszállás elől a Duna túlsó partján lévő Mohács-szigetre menekültek. A sokacok álruhákat öltve tértek vissza a folyón átkelve és rajtaütöttek a babonás törökökön, akik az ijesztő maskarásoktól megrémülve elmenekültek a városból.

A busó öltözete régen is olyan volt, mint ma: szőrével kifordított rövid bunda, szalmával kitömött gatya, amelyre színes, gyapjúból kötött cifra harisnyát húztak, lábukon bocskort viseltek. A bundát az öv vagy marhakötél fogta össze derekukon, erre akasztották a marhakolompot. Kezükben az elmaradhatatlan kereplőt vagy a soktollú, fából összeállított buzogányt tartották. A leglényegesebb azonban, ami a busót busóvá teszi: a fűzfából faragott, hagyományosan állatvérrel festett birkabőrcsuklyás álarc.

A „sokac lányok” arcukat eltakaró sokac népviseletbe öltözött lányok.

Régen a tülkölő, kereplő, kolompot rázó és „bao-bao!”-t ordítozó busócsoportok tulajdonképpeni célja az volt, hogy házról házra járva kifejezze jókívánságait, elvégezze varázslatait és részesüljön azokban az étel- és italadományokban, amiket sehol sem tagadtak meg tőlük.

Mára az idegenforgalom medrébe terelt népszokás sokat veszített az eredeti hagyományokból, ám látványosság szempontjából sokat nyert.

A busójárás Magyarország egyik legismertebb és leglátványosabb népszokása: 2025-ben közel 3000 busó búcsúztatja a telet Mohácson.

A busójárást első magyarországi elemkként vette fel az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára az UNESCO 2009-ben.