Kapcsolódó
Az iráni Olümposzra mászott fel a Maszol munkatársa
Az Erdélyi Kárpát Egyesület gyergyói osztályának tagjai Európa legmagasabb hegye, az Elbrusz után megmászták az Irán Ölumposzának tartott, 5671 méter magas Damávand csúcsot, Ázsia legmagasabb vulkánját. Munkatársunk velük tartott, és fotózott is.
Ázsiai vulkántúránkon öszvérek segítenek. Ötven dollár fejében legalább félmázsa súlyt cipelnek fel a négyezres táborba.
Helyenként még gyalogosan is kihívást jelent biztonságos léptekkel haladni a kőrengetegben, az öszvérek azonban behunyt szemmel is ismerik az utat.
Íme a Damávand felső tábora, 4300 méteren. Sátrazni és a szigorú vallási szabályok alól is fel lehet szabadulni már 3000 méter fölött. Azért is jár ennyi fiatal az iráni magashegyekre, mert a fellegek közelében nem súlt le rájuk a vallási rendőrség szigora. Fent, a magasban gyakorlatilag senkit sem érdekel, hogy ki kivel alszik együtt, sétál kézenfogva vagy éppen csókolózik.
Ez a menedékház nem is olyan régen épült, és bár több szinttel is büszkélkedik, majdhogynem lehetetlen szezonban szabad helyet találni. Nos, én megpróbálkoztam a lehetetlennel, mivel ezt tűnt az egyetlen lehetőségnek arra, hogy perzsák társaságában töltsem el a hegyi éjszakáimat. Mire megtaláltam az egyetlen kétarasznyi helyet a folyósón, ahol élére feküdve be tudtam fészkelődni öt helyi turista közé, addigra kiderült, hogy újonnan szerzett lánybarátnőink egy közeli menedékhelyen húzódnak meg éjszakára.
Búcsút vettem csapatomtól és átköltöztem hozzájuk. Természetesen ott sem volt hely, de mivel tudták, hogy Madzsarisztánból való vagyok, és ők nagyon szeretik a madzsarisztánbelieket, pillanatok alatt hárman is szorítottak nekem egy féloldalas fekvésre való helyet. Az igazi közösségi élet még csak ez után kezdődött. Különböző gasztronómiai mutatványok a kis hegyi gázfőzőkön, nevetéssel, izgalmas pantomímmel, csomagolással, élettörténetek lefordításával, közös – perzsa és magyar- szavak felkutatásával, egymás számára idegen kultúrák és vallási szigorok megismerésével. Éjszakába nyúló beszélgetésünket a hajnali heves eső verte szét.
Hajnalban, még napfelkelte előtt indulunk a hegytetőre, amely nagyjából 1500 méterrel magasodott fölöttünk. Eleinte még fejlámpánk fényeinél mértük a megfelelő lépéstávolságot, de mivel itt nagyon korán kel a nap, viszonylag gyorsan átváltunk a természetes fényhasználatra.
Elszántságunk és kitartásunk mellé egy jó adag szerencs is kellett, hiszen felfelé jövet, még első nap, a velünk szembe jövő, a hegyről lefelé tartó turisták rendkívülk csalódottak voltak: az akkori háromszázas létszámból egyetlen személynek sem sikerült feljutni a hegy tetejére, az ott dúló hatalmas vihar miatt. Az ezt megelőző napokban is háromszázból nyolcvan ember jutott fel, ami megdöbbentően alacsony szám volt. Ezen számok tükrében a mi közös csúcsfotónk igazi sikertörténet.
A festői vulkánóriáson töltött öt napunk alatt a lányok gyorstalpaló kiképzést kaptak arról, hogyan tartsd a kendőt a fejeden, a nagy hátizsák le- és felvételekor, hogy ne akadjon bele a vállpántba. Lefelé tartva a hegyről, amint jöttek szembe velünk az iráni, német, svájci, lengyel, olasz (és egyetlen román hölgy) turisták, kérdésükre, hogy Summit?, büszkén és hálával telve válaszoltuk, hogy Yes, yes, és mind a kilencen yes.