Romániában az uniós átlagnál jóval magasabb a rák okozta elhalálozási arány
Romániában a 15-64 évesek körében a rák okozta halálozási arány 48 százalékkal magasabb az uniós átlagnál – hívta fel a figyelmet a romániai rákbetegek egyesületeinek szövetsége (FABC) pénteken.
A rákellenes világnap (február 4.) alkalmából kiadott közleményükben a szövetség képviselői rámutattak: a 15–64 év közötti férfiak körében a halálozási arány 64 százalékkal, a nők körében pedig 27 százalékkal volt magasabb Romániában az uniós átlagnál, és 2021-ben összesen 46 779-en haltak meg rákban.
A humán papillomavírus (HPV) okozta fertőzés a méhnyakrák 99 százalékában szerepet játszik. Emellett az utóbbi évek tanulmányai alátámasztják a HPV-fertőzés szerepét mint fontos kockázati tényezőt egyes fül-orr-gégészeti rákok, különösen a szájüregi rákok esetében is. Ezek 70 százalékát krónikus HPV-fertőzés okozza – magyarázzák a FABC képviselői a közleményben.
„Románia az elmúlt öt évben előrelépést ért el a rák megelőzése, diagnosztizálása és ellátása terén, beleértve az országos rákellenes terv elfogadását és a standardnak tekintett kezelésekhez való hozzáférés javítását. Ennek első bizonyítéka a tüdőrák okozta elhalálozások csökkenése” – idézte a közlemény a szövetség elnökét, Cezar Irimiát.
Felhívta azonban a figyelmet, hogy még hosszú utat kell megtenni a romániai rákbetegek és a többi európai ország betegeinek ellátásában mutatkozó különbségek csökkentéséhez. „A nemzetiségünk, életkorunk, az egészségügyi műveltségünk, a jövedelmünk, lakóhelyünk nem befolyásolhatja az egészségügyi ellátáshoz, a rákmegelőzéshez és a kezeléshez való hozzáférésünket” – szögezte le Irimia.
CSAK SAJÁT
A rákos megbetegedések, az elvesztett életek az ország gazdasága számára is veszteséget jelentenek, ami a GDP 3 százalékára tehető jelenleg – említette meg a FABC.