Perelik a Metát, mert platformjait károsnak tartják a fiatalok mentális egészségére
Több mint negyven amerikai államügyész kétpárti csoportja beperelte a Meta Platforms vállalatot a gyermekeket és tizenéveseket célzó függőséget okozó funkciók miatt – jelentette be hivataluk kedden, írja a CNBC.
Az Egyesült Államok 42 különböző politikai hátterű főügyésze által az ügynek nyújtott támogatás jelentős kihívást jelent a Metának. A vállalkozás most több perrel néz szembe ebben a kérdésben. Letitia James New York-i főügyész sajtóközleménye szerint 33 állam főügyészei nyújtottak be szövetségi pert a Meta ellen Kalifornia északi körzetében, míg kilenc másik főügyész saját államában nyújt be keresetet.
Nem ez az első alkalom, hogy államügyészek széles körű koalíciója összefogott a Meta beperlésére. 2020-ban 48 állam és terület perelte be a vállalatot trösztellenes alapon, valamint a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság is külön panaszt nyújtott be.
Az ügyészek állítása szerint a Meta úgy tervezte meg Facebook- és Instagram-termékeit, hogy a fiatal felhasználók hosszabb ideig maradjanak rajtuk, és többször visszatérjenek. A szövetségi panasz szerint a Meta ezt algoritmusainak kialakításával, számos figyelmeztetéssel, értesítéssel és a platformok feedjeinek végtelen görgetésével érte el. Ezenkívül olyan funkciókat is tartalmaz, – például a like-ok (kedvelések) vagy a fotószűrők –, amelyek az ügyészek szerint negatívan hatnak a tinédzserek mentális egészségére a társadalmi összehasonlítás vagy a testi diszmorfia elősegítése révén.
A szövetségi per azzal is vádolja a Metát, hogy megsértette a gyermekek online adatvédelméről szóló törvényt (COPPA), mivel szülői beleegyezés nélkül gyűjtött személyes adatokat 13 év alatti felhasználókról. Az államok a Meta szerintük káros gyakorlatának megszüntetését, valamint büntetések és kártérítések kifizetését követelik. Az ügyészek szerint a Meta tisztában volt azzal, hogy ez a kialakítás milyen negatív hatással lehet a fiatal felhasználókra.
„Bár a Meta nyilvánosan tagadta és lekicsinyelte ezeket a káros hatásokat, nem hivatkozhat hitelesen a tudatlanságára. A Meta belső kutatási dokumentumai azt mutatják, hogy tisztában van azzal, hogy termékei károsítják a fiatal felhasználókat. A Meta által megrendelt – és mindaddig titokban tartott – belső tanulmányok, amíg azokat egy bejelentő nyilvánosságra nem hozta, valóban azt mutatják, hogy a Meta évek óta tudott ezekről a súlyos károkról, amelyek a fiatal felhasználók által a platformjain eltöltött idővel kapcsolatosak”– írta James irodája sajtóközleményében.
A Facebook egy korábbi alkalmazottja, Frances Haugen 2021-ben felháborodást váltott ki a törvényhozók és a szülők körében, miután olyan belső vállalati dokumentumokat szivárogtatott ki, amelyek a cég termékeivel kapcsolatos belső kutatásokat tártak fel. Az Instagram tizenévesekre gyakorolt hatásáról szóló dokumentumok szerint „a tinilányok harminckét százaléka azt mondta, hogy amikor rosszul érzi magát a teste miatt, az Instagram még ez m ég rosszabb lesz” – számolt be a The Wall Street Journal, mielőtt Haugen nyilvánosságra hozta volna kilétét.
A cikket követően az Instagram közölte, hogy dolgozik azon, hogyan terelheti el a felhasználókat a negatív témákra való összpontosítástól. Az ügyészek által a Meta-ügyben fókuszba helyezett gyakorlatok egy része hasonló a más közösségi médiavállalatok általi gyakorlatokhoz, például az algoritmusok olyan kialakításához, hogy megtartsa a felhasználókat.
„Osztjuk a főügyészek elkötelezettségét a tizenévesek biztonságos és pozitív online élménye iránt, és már több mint 30 eszközt vezettünk be a tizenévesek és családjaik támogatására. Csalódottak vagyunk, hogy ahelyett, hogy az iparági vállalatokkal produktívan együttműködve egyértelmű, életkornak megfelelő szabványokat dolgoznának ki a tizenévesek által használt számos alkalmazás számára, a főügyészek ezt az utat választották” – mondta Andy Stone, a Meta szóvivője közleményében.
A szövetségi keresetet benyújtó államok között van Kalifornia, Colorado, Louisiana, Nebraska, New York, Dél-Karolina, Washington és Wisconsin.
CSAK SAJÁT