Nyakunkon a fesztiválszezon – Így készítsük fel rá a kamasz gyermekünket

Javában zajlik a fesztiválszezon, sokan már előre megvették jegyüket, lefoglalták szállásaikat, beváltották karszalagjaikat, de vannak olyanok is, akik még csak most keresgélnek bérletet a nyár legnagyobb bulijára. Amíg a tinik, fiatalok örömmel és izgatottan készülnek a fesztiválokra, addig a szülő kettős érzésekkel és nyugtalanul várja, hogy vége legyen ennek az időszaknak. Arról, hogy a szülőnek, hogyan kellene felkészítenie kiskorú gyermekét a fesztiválszezonra, és az aggódó felnőttek hogyan vészeljék át könnyebben ezt az időszakot, Vitus-Bulbuk Emese egyéni, pár- és családterapeutát kérdeztük.

A nyár kezdetével egyre több lesz az esemény: az esti koncertek és fesztiválok, ahová a legtöbb fiatal szívesen ellátogat. Vitus-Bulbuk Emese pszichológus elmondta, a nyár kezdetével a szülőkben kialakul egyfajta kettős érzés, egyrészt amiatt, hogy a gyermek otthon van, akkor sokszor unatkozhat és túl sok időt tölthet a telefonnal a kezében, de mindezek ellenére szem előtt van. Másrészt, ha elindul felfedezni a világot, akkor a félelem, a féltés nehezíti a szülő mindennapjait. „Nehéz kérdés és jó már a nyár közeledtével elgondolkozni azon, hogy idén a gyermek mit, hol, mennyit és mikor csináljon. Sok táborba, fesztiválra, már hamarabb is lehet jelentkezni, így jut elég idő a szervezésre, beszélgetésekre” – jelentette ki.

Elengedhetetlen az empátia és a türelem mindkét fél részéről

A kiskamaszkor vége felé, a serdülőkor elején elindulnak a fesztiválozások, ilyenkor a szülőknek is nagyon nehéz a biztonságot jelentő határokat eléggé rugalmassá tenni. „Mint minden változás, ez is nehéz és sok empátiát, türelmet igényel mindkét fél részéről” – hívta fel a figyelmet Vitus-Bulbuk Emese.

Fotó forrása: Bereczky Sándor

A pszichológus azt tanácsolja, hogy ilyenkor jól érthető és egyszerű szabályokat állítsanak fel a felek, amit mindketten be tudnak tartani. „Más, amikor ugyanabban a városban van a fesztivál, ahol lakik a fiatal, és más ha egy másik városba kell utazzon emiatt. Az alap a bizalom a fiatal és a szülők között” – mutatott rá. Azt tanácsolja, hogy a szülők tapasztalják meg először, hogy milyen egy-két késői kimaradás és házibuli, mielőtt fesztiválra menne a fiatal. Ez azért fontos, hogy a szülő megismerje magát, hogy hogyan reagál helyzetekre és megfigyelheti gyermekét is, hogy miként viselkedik, betartja-e a megbeszélteket. „Jól jön egy két próbakör, mielőtt élesbe játszunk” – mondta.

Vitus-Bulbuk Emese szerint az sem árt, ha a szülő beszél a gyermeknek a tapasztalatairól, az aggodalmairól, a lehetséges nehézségekről és kérdezze meg arról, hogy egyes helyzeteket hogyan oldana meg, például hogyan jutna haza, ha elmegy az utolsó busz és nincs pénze taxira.

Fontos, hogy a gyerek tudja: a szüleire mindig számíthat

A pszichológus szerint a szülő megbeszélheti gyerekével, hogy az első alkalommal ott lesz a helyszínen, betartva a tisztes távolságot. „Lehet már volt ilyen tapasztalatunk városnapok alkalmával, ahol bizonyos időre elmentek találkozni a barátaikkal, és aztán időközönként visszatértek hozzánk. Ez egy jó főpróba, hisz láthatjuk, hogy mennyire megbízható és kötelességtudó a gyermek és mennyire érzi, hogy ez milyen fontos” – jelentette ki.

Fotó forrása: Pexels

Fontos az, hogy mindig kapjon megerősítést a fiatal, hogy bármikor hívhatja a szüleit, akkor is, ha nem ugyanabban a városban tartózkodnak. „Hogy morogni fogunk, hogy késő éjjel van, vagy pont nem úgy csinálta, ahogy mondtuk neki, az előfordulhat. Viszont, mindent megteszünk, hogy biztonságban legyen” – tette hozzá Vitus-Bulbuk Emese.

Ennek mentén szó eshet azokról az applikációkról is, amiknek segítségével látják a szülők, hogy épp hol van a fiatal. „Ez egy jó megoldás lehet, arra nézve, hogy szülőként nagyobb rálátást kapjunk arra, hogy épp hol van a gyermekünk, s így nem kell időközönként bejelentkeznie. Sokszor meglepő, mennyire nyugodtan beleegyeznek a fiatalok ezekbe az alkalmazásokba, ők is nagyobb biztonságban érzik magukat, és így nem kell arra figyeljenek, hogy hány óra van, és mikorra ígérték meg, hogy telefonálnak vagy írnak.”

Egy másik fontos téma a pénz. Készpénz vagy bankkártya? A szülő kapja az üzenetet, ha a számláról költöttek vagy a gyermek? Napi adagot vagy egész hétre kapjon pénzt, amit beoszthat? Vitus-Bulbuk Emese szerint, ebben a kérdésben mindenki saját maga döntsön, viszont a pénzügyi tudatosságra jó, ha előbb elkezdik nevelni a gyermeket, hogy érezze a súlyát annak, hogy mi mennyibe kerül és mennyit kellene dolgozni érte. A pszichológus azt tanácsolja, legyenek olyan munkák nyáron, amikért pénzt kap, ha elvégzi őket, mert nincs jobb a tapasztalati tanulásnál.

Lehetetlen mindenre felkészíteni a fiatalokat

Ha már megvannak a jegyek és a fesztivál dátuma, azt sem árt tudni a szülőnek, hogy gyermeke egyedül vagy társasággal megy. A szakember szerint jó, ha megismerjük a csapata tagjait és elérhetőségek is vannak tőlük. „Ugyanígy a társaság mozgatja azt is, hogy milyen csoporthoz tartoznak, milyen zenét szeretnek hallgatni, mi a trendi, hogyan öltözködnek, és ez mivel jár. Nyíltan beszéljünk erről és bátorítsuk a fiatalt is, hogy kétségeit, gondolatait mondja ki, vitázzunk, ütköztessük a véleményeinket, például abban a témában, hogy mennyire hasznos és kényelmes a mini szoknya vagy kell-e lakk a fiú kezére” – tanácsolja Vitus-Bulbuk Emese. Szerinte azt is érdemes megbeszélni, hogy mit akarnak ők kifejezni ezzel, a felnőttek pedig elmondhatják azt, hogy miért látják helytelennek, veszélyesebbnek.

Bármennyire is szeretnénk a gyermekeinket mindenre felkészíteni, ez lehetetlen és sokszor a saját bőrükön kell megtapasztalják, hogy tetteiknek következménye van – jelenti ki. Ugyanakkor nagyon fontos az, hogy ezekben a helyzetekben is egyértelművé kell tenni számukra, hogy mindig számíthatnak a szüleikre. „Kamaszkorban, serdülőkorban a példaképek fontosak. Általában a fiatal közvetlen környezetében talál magának valakit, sok esetben nem a szülőt, akire felnéz, akit utánoz, és akinek a véleményére ad. Ezt szülőként nehéz megélni, hisz a gyermeke elfordulni látszik tőle és fontosabbnak tartja a családon kívüli felnőtt értékrendszerét. Ugyanakkor hamar észrevehetjük azt is, hogy nem is olyan más ez az értékrendszer a családon belül képviselt értékeknél” – mutat rá.

Nyílt és őszinte kommunikáció az alkoholfogyasztásról

A családterapeuta elmondta, a nyílt kommunikáció, az odafigyelés lehet a nyitja, annak, hogy a gyermek ne szégyellje elmondani, ha ivott és azt ne titokban tegye. Hogyha a kamasz a szülei tudta nélkül iszik alkoholt, annak van egy kihívás jellege, ezt minden tini meglépi életében párszor, amíg rá nem jön, hogy ez nem kifizetődő. „Jó, ha a szülők egymásközt eldöntik, mikortól szeretnék engedni a gyermeknek, hogy alkoholt igyon, lehet családi összejövetelekor akár egy fél pohár sör is. Ez egy mérföldkő a gyermek és a család életében is, de semmiképp se jutalom, kitüntetés, vagy dicséret gyanánt legyen megengedve” – hívja fel a figyelmet Vitus-Bulbuk Emese. Hozzátette, jó, ha jó példával járunk elől, továbbá beszélünk a gyermeknek a részegség velejáróiról, hogy mennyire másképp éljük meg, akár egy pohár ital után is a valóságot.

Fotó forrása: Pexels

„Ha részegen jön haza, próbáljuk megőrizni a nyugalmunkat, akkor hiába beszélünk vagy mossuk a fejét, nem fog fel semmit. Várjuk meg a másnapot, próbáljunk higgadtak lenni” – hívta fel a figyelmet. A higgadtság nem azt jelenti, hogy eltitkoljuk, vagy elnyomjuk az érzéseinket, sőt, fogalmazzuk meg a dühöt, a haragot, viszont az is fontos, hogy ne kiéljük, mert azzal nagyobb lesz a szakadék gyermek és szülő között. Ebben az esetben a gyermek nem azt fogja megérteni, hogy aggódunk érte, hanem, hogy eltaszítjuk, nem fogadjuk el őt. „Ami ennél is jobban hat és azt erősíti, hogy fontos számunkra a gyermek szava, hogy rákérdezünk, ő hogy van most, mit gondol, hol csúsztak félre a dolgok, elemezze az estéjét, hol döntött úgy, hogy a vége a részegség lesz” – tanácsolta.

„Minden tettnek következménye van. Ha megbeszéltünk valamit és nem úgy történt, akkor a következmény nem kérdéses” – jelentette ki. Az esetleges következményekkel jó, ha a gyerek is tisztában van és együtt döntik el a szülővel ezeket. Bár néha nagyon nehéz következetesnek lenni, de erősíti a bizalmat, mivel összhang van aközött, amit mondunk és amit teszünk.

A drogfogyasztás témaköre se legyen tabu

A drog témaköre az alkoholénál is nehezebb, ugyanis nem tapasztalaton alapszik a tudás, hanem szakemberektől és ezekben a helyzetekben mindenki a józan eszére kell hallgasson. „Manapság sok olyan szakember van, akinek az előadása jó és pontos betekintést nyújt mindabba, hogy mit jelent egy fesztiválon drogozni, milyen veszélyek vannak. Ez is egy folyamatos téma kell legyen szülő és gyermek között, szégyenérzet, csalódás és tabuk nélkül” – jelenti ki a pszichológus.

Vitus-Bulbuk Emese mindezeket összevetve, nem gondolja úgy, hogy szabályozható az, hogy mikor engedheti a szülő gyermekét fesztiválozni. Viszont a kötelességtudás, a következetesség, hogy bízhatunk a gyermek szavában, nem veszi félvállról, amit megígér, vállalja a tettei következményeit és bevállal plusz dolgokat is annak érdekében, hogy elengedjük, például hajlandó megdolgozni a költőpénzért, ez mind annak a jele, hogy fel van készülve rá, hogy önállóan elmenjen, és tud vigyázni magára, tudja, hogy vészhelyzetben mit tegyen és képes megfelelő keretek között bulizni.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?