Lehet, hogy rákkeltő az aszpartám édesítő, amit a kólába is tesznek

Az aszpartám, amit Coca-Colától a rágógumikig mindenben használnak, a világon a legszélesebb körben használt mesterséges édesítőszerek közé tartozik, júliustól azonban rákkeltő anyagként kívánják feltüntetni – közölte a Reuters az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) névtelenül nyilatkozó tisztviselőitől kapott információi alapján.

Az ügyben további következtetéseket a WHO élelmiszer-adalékanyagokkal foglalkozó bizottsága és a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) ismertet majd, amely 1300 aszpartámmal kapcsolatos tanulmányt értékelt ki.

A Reuters rámutat, az Nemzetközi Rákkutató Ügynökség azt vizsgálja, hogy egy adott anyag potenciális veszélyt jelent-e vagy sem, anélkül, hogy figyelembe venné, hogy az adott termékből mennyit fogyaszthat egy ember biztonságosan.

Illusztráció: Pexels

A Pepsico óriásvállalat receptúráinak módosítása például jól mutatja, hogy az iparágnak milyen nehézségekkel kell szembenéznie, amikor az ízlésbeli preferenciák és az egészségügyi szempontok közötti egyensúlyt kell megtalálni. A Pepsico 2015-ben kivonta az aszpartámot az üdítőkből, egy évvel később visszahozta, majd 2020-ban ismét eltávolította. Az aszpartám a Coca-Coca egyes diétás italaiban is megtalálható.

Szintén 2015-ben a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség megállapította, hogy a glifozát „valószínűleg rákkeltő”, és évekkel később, bár más testületek vitatták az értékelést, a vállalatok még mindig megérezték a döntés hatásait. 2021-ben a német Bayer vállalat kénytelen volt kártérítést felajánlani azoknak az ügyfeleknek, akik azt állították, hogy a glifozát alapú gyomirtó szerek használata náluk rákot okozott.

Az aszpartámot évek óta tanulmányozzák. Tavaly egy Franciaországban 100 ezer felnőtt bevonásával végzett megfigyeléses vizsgálat azt mutatja, hogy azoknál az embereknél, akik nagyobb mennyiségben fogyasztottak mesterséges édesítőszereket, köztük aszpartámot, kissé magasabb volt a rák kockázata. A múlt hónapban a WHO iránymutatást adott ki, amelyben azt tanácsolta a fogyasztóknak, hogy ne használjanak mesterséges édesítőszereket testsúlykontroll céljából.

A szabályozó hatóságok 1981 óta engedélyezték az aszpartám használatát világszerte.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?