Évente mintegy 2,6 millió halálesethez vezetnek a betegeknek okozott károk

Évente mintegy 134 millió esetben okoznak egyébként elkerülhető kárt a pácienseknek a kórházi kezelések során – hívta fel a figyelmet az Egészségügyi Világszervezet. Ez elhalálozásokhoz és az egészségügyi költségek növeléséhez vezet. Szeptember 17-e a betegbiztonság világnapja, melynek célja a WHO szerint, hogy világszerte felhívják a figyelmet arra, hogy a betegbiztonság javítása érdekében a betegeket és családtagjaikat aktívan be kell vonni az egészségügyi ellátás minden szintjén. Idén a világnap témája a diagnózis javítása a betegbiztonság érdekében. Azt emelik ki, hogy az időben történő és helyes diagnózis döntő jelentőségű a betegbiztonság és az egészségügyi eredmények javításában.

Az egészségügyi ellátással kapcsolatos nemkívánatos események globális közegészségügyi problémát jelentenek, írja legutóbbi betegbiztonságra vonatkozó jelentésében a WHO. Statisztikájuk szerint évente mintegy 134 millió esetben okoznak – egyébként elkerülhető – kárt a pácienseknek a kórházakban nyújtott egészségügyi ellátás során, és tízből négy háziorvosi és járóbeteg-rendelőben kezelt beteg érintett. Mindez mintegy 2,6 millió halálesetet okoz. Az egészségügyi rendszer minőségét menedzselő hatóság (anmcs.gov.ro) szerint mindezek a nemkívánatos események több mint 15%-kal növelik az egészségügyi költségeket, írja az Agerpres

Illusztráció | Fotó: Pexels

A betegbiztonság világnapját 2019 májusában a 72. Egészségügyi Világközgyűlés hozta létre, hogy elősegítse a betegbiztonsági politikák és gyakorlatok kidolgozását az Egészségügyi Világszervezet (WHO) valamennyi tagállamában, írja a WHO honlapján. Az egészségügyi ellátással kapcsolatos megelőzhető nemkívánatos események, hibák és kockázatok azonban továbbra is komoly kihívást jelentenek a betegbiztonság számára világszerte – hívják fel a figyelmet. Az Egészségügyi Világszervezet 2004 októberében indította el a WHO betegbiztonsági programját, válaszul az Egészségügyi Világközgyűlés 2002-es határozatára, amely felszólította a szervezetet és tagállamait, hogy a lehető legnagyobb figyelmet fordítsák erre a kérdésre. A program célja a betegbiztonság javításának koordinálása, terjesztése és felgyorsítása volt világszerte.

2019-ben a 72. Egészségügyi Világközgyűlés határozatot fogadott el a betegbiztonsággal kapcsolatos globális fellépésről, és megbízást adott egy 2021–2030-as globális betegbiztonsági cselekvési terv kidolgozására. Ezt a tervet a 74. Egészségügyi Világközgyűlés 2021-ben fogadta el, és az egészségügyi ellátás során az elkerülhető károk kivédésére és a betegbiztonság javítására szólít fel az egészségügyi szolgáltatások biztonságára és minőségére vonatkozó szakpolitikai intézkedések révén – olvasható a WHO honlapján, idézi az Agerpres. 2020-ban a román kormány csatlakozott a nemzeti és nemzetközi intézményekhez, amelyek a betegbiztonság fontosságára, valamint az egészségügyi szolgáltatások minőségének javítását célzó szolidaritás, részvétel és cselekvés fontosságára kívánják felhívni a figyelmet, ezért a Victoria-palota narancssárga kivilágítást kapott. A színt az Egészségügyi Világszervezet választotta az e napot jelképező események szimbolikus színeként.

Illusztráció | Fotó: Pexels

Idén a világnap – WHO által meghatározott – témája a Diagnózis javítása a betegbiztonság érdekében, a Get it right, make it safe! (Csináld jól, tedd biztonságossá!) mottóval, aminek lényege, hogy az időben történő és helyes diagnózis döntő jelentőségű a beteg biztonsága és az egészségügyi eredmények javítása szempontjából. A diagnózis a beteg egészségügyi problémájának azonosítását jelenti, és kulcsfontosságú ahhoz, hogy a páciens megkapja a szükséges ellátást és kezelést.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?