Életveszélyes TikTok-trend: szakértőt kérdeztünk a Paracetamol-kihívásról
Maradandó egészségkárosodást, súlyosabb esetekben akár halált is okozhat a TikTokon terjedő kihívás, melyben a fiatalok Paracetamol beszedésére bíztatják egymást. Az életveszélyes kihívásról és a gyógyszer mellékhatásairól Dr. Soós Szabó Klárával, a Hargita Megyei Háziorvosok Egyesületének elnökével beszélgettünk.
Sűrgösen lépnie kell a társadalomnak és az állami intézményeknek, a szülőknek pedig oda kell figyelniük a gyerekeikre – hangsúlyozta Dr. Soós-Szabó Klára, akit a TikTokon terjedő Paracetamol kihívásról kérdeztünk.
Amint arról a Maszolon is beszámoltunk, veszélyes kihívás terjed a TikTokon. A fiatalok arra bíztatják egymást, hogy minél több Paracetamolt vegyenek be. A gyógyszer túladagolása maradandó károsodást, de akár halált is okozhat – viszonylag rövid időn belül.
Mint mondja, minden gyógyszernek megvan a maga adagolási útmutatója, amelyet be kell tartani és az orvosi előírásoknak megfelelően kell szedni. „Nem szabad Paracetamolt betegségek megelőzésére használni, ez egy nagyon rossz szokás. Láz- és fájdalomcsillapításra megfelelő mennyiségben és megadott időközönként hatékony, de megelőzésre nem alkalmazható. Mindig be kell tartani az orvos utasításait”– hangsúlyozza a szakértő.
Gyerekek esetében a Paracetamol adagolása testsúlykilogramtól függ, felnőttek esetében (15 év fölött, ha megvan a szükséges testsúly is) 3, legfeljebb 4 darab gyógyszer szedhető be 24 óra alatt, de legalább 6 óra kell elteljen a két időpont között.
Amint a Hargita Megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke elmondta a gyógyszertúladagolás vese- és májkárosodással jár, súlyosabb esetben leállhat ezeknek a létfontosságú szerveknek a működése. A vese- és májelégtelenség esetén a beteg erőtlenné, fáradékonnyá válik, levert állapotba kerül, rossz közérzete lesz, a bőrén és a szem kötőhártyáján megjelenik a sárgás szín, tehát besárgul, a szem körül ödémák jelennek meg. A májelégtelenség tünete a hányinger, hasi fájdalom, de ilyenkor a vese is károsodik, leállhat a működése. „De semmiképp nem kellene megvárni ezeknek a tüneteknek a megjelenését” – teszi hozzá a szakértő.
Kapcsolódó
Kérdésünkre, hogy a túladagolás tünetei, hogyan különböztethetők meg a gyomorbántalmaktól, vagy az emésztőrendszeri vírusoktól (gondoltunk itt a szülők számára jól ismert hányós-hasmenős vírusra), Dr. Soós Szabó Klára kijelentette: a szülő nem tudja ezt megkülönböztetni, csak az orvos. „Ha a gyermek bevallja, milyen gyógyszert és mennyit szedett be, akkor szerencsénk van és az orvos meg tudja állapítani, hogy túladagolás történt-e. De már gyanú esetén is orvoshoz kell fordulni” – hívja fel a figyelmet az orvos. Mint megtudtuk, enyhe túladagolás esetén jók az esélyes, de fontos a gyors orvosi beavatkozás.
„A megelőzésre kell elsősorban törekedni és a gyerekek tájékoztatására. A társadalomnak össze kell fognia: a szülőknek, a pedagógusoknak és az állami intézményeknek együtt kell felhívni a fiatalok figyelmét a veszélyekre, hogy ez ne történhessen meg” – emelte ki az orvos.
A Paracetamol vény nélkül kapható gyógyszer, ezért is hívják fel a gyógyszerészek figyelmét is arra, legyenek körültekintőek.
Ha veszélyes, miért kapható recept nélkül a gyógyszer? – tettük fel a valószínűleg sokakban felvetődő kérdést. „Eddig megvolt a bizalom az emberek felé, hogy nem vásárolnak és fogyasztanak fölöslegesen, nagy mennyiségben ilyen készítményeket” – mondta a Maszol által megkérdezett orvos. Hozzátette: a törvény szabályozza, hogy milyen gyógyszerek kiadását tagadhatja meg egy gyógyszerész, de a paracetamol nem tartozik ezen gyógyszerek közé.
Dr. Soós Szabó Klára egy példával is bizonyította a helyzet súlyosságát: „Egy fiatal nem fog egyszerre 10 doboz gyógyszert vásárolni. De ha Csíkszeredában van például 20 gyógyszertár és mindegyikben csak 1-1 doboznyi vagy levélnyi Paracetamolhoz jut hozzá, már így is óriási mennyiséget halmozott föl” – magyarázta.
„Bár tudom, hogy a szülők és a pedagógusok mennyire leterheltek, mégis nagyon nagyon fontos lenne most odafigyelni a fiatalokra, elmondani nekik a Paracetamol-túladagolás veszélyeit, egészségkárosító hatásait” – hangsúlyozta Soós-Szabó Klára.
CSAK SAJÁT