Eddig ismeretlen baktériumokra bukkantak a tibeti gleccserekben

Egy új tanulmány alapján 968 mikrobafaj nyomát észlelték a Tibeti-fennsík extrém környezeteiben – írja a Science Alert alapján a 24.hu portál. Ez az első alkalom, amikor kifejezetten gleccserökoszisztémákhoz készítettek genomkatalógust.

Jongcsin Liu, a Lancsoui Egyetem munkatársa és kollégái szerint a gleccserek felszíne sokféle életformát támogat, így baktériumokat, algákat, archeákat, gombákat és más mikroeukariótákat. Az organizmusok képesek alkalmazkodni a szélsőséges körülményekhez, és hozzájárulnak a létfontosságú ökológiai folyamatokhoz. A gleccserjégben ráadásul ősi mikrobák is elraktározódhatnak.

A 2,5 millió négyzetkilométeres Tibeti-fennsík rendkívül fontos vízforrás a környező térségek számára. A régiót a klímaváltozás különösen súlyosan érinti, a helyi gleccserek több mint 80 százaléka egyre zsugorodik. A helyi mikroorganizmusok felmérése nemcsak a potenciális kórokozók megtalálása miatt fontos, hanem azért is, mert a felmelegedés hatására egyes létformák rövidesen eltűnhetnek.

Fotó: Unsplash | Jeremy Bezanger

A kutatók 2016 és 2021 között 21 tibeti gleccsernél gyűjtöttek be jég-, hó- és pormintákat. A csapat metagenomikai megközelítést alkalmazott, azaz a természetes környezetből vett minták örökítő anyagát vizsgálta. Egyes mikrobákat laboratóriumi körülmények között is tenyésztettek, hogy jobban megismerjék őket.

Az eredmények alapján a genomok 82 százaléka új fajoktól származott. A kimutatott élőlények 11 százaléka csak egy-egy gleccserben fordul elő, 10 százalékuk pedig szinte mindegyik jégtömegben jelen van. A szakértők abban bíznak, hogy adatbázisuk nagyban segíti majd a későbbi, hasonló vizsgálatokat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?