Benépesült a kamerával megfigyelt magyarfenesi gólyafészek – Nem a tavalyi gólyák érkeztek
Megkésve ugyan, de április 10-én benépesült a a kamerával megfigyelt magyarfenesi gólyafészek, olvasható a Kolozsvár Madarai című honlapon (clujbird.ro).
Az idősűrítő képein az látszik, hogy az első párzásra sem kellett sokat várni. A gólyapár a fészek tatarozásának is nekilátott. Pár nap alatt nagyjából sikerült ágakkal befoltozniuk azt a lyukat, amely a február végi takarítás óta a fészek keleti oldalán tátongott.

Persze, szálltak már le más gólyák is idén a magyarfenesi fészekre, de épp csak megpihentek, és pár perc múlva tovább is álltak. A kamera március 27-én, 31-én, és április 4-én is örökített meg átutazókat.
„A fészket immár több napja birtokló párról a felületes szemlélő is megállapíthatja, hogy egyikük sem gyűrűzött. Így hát biztosan állíthatjuk, hogy nem az a sáromberki hím és párja tért vissza, akik tavaly májustól az őszi vonulásig birtokolták a fészket” – állapítják meg az oldal működtetői.
Az elmúlt húsz év statisztikáját nézve, ilyen késői érkezést még nem jegyeztek fel Magyarfenesen. Korábban inkább arra volt példa néhány évben, hogy a március második felében megérkezett gólyának csak április közepéig, egy esetben pedig csak júniusban sikerült párt találnia.
„A tavaly készített esélylatolgatásunk alapján azonban bátran leírhatjuk, hogy idejében történt a fészekfoglalás, bőven van még idő a tojások lerakására, a fiókák kiköltésére ahhoz, hogy az őszi vonulás előtt sikerüljön felnevelni őket” – szögezik le.
A kamerával megfigyelt fészek Magyarfenes falu egyik mellékutcájában található. A villanyoszlopra épített eredeti fészek alá helyezett magasító fészekállvány segít megelőzni a kirepülő fiókák ütközését az elektromos vezetékekkel.
A faluban az előző években is voltak gólyafészkek, ezt a helyet 1998-ben foglalták el. A kamera 2017. március 23. óta közvetít a fészekről. A gólyafészek oldalában házi verebek és seregélyek is költenek. A clujbird.ro projektet az Apáthy István Egyesület – a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem magyar biológia intézete tanárainak szakmai szervezete – indította el.
A magyarfenesi gólyafészek élőben ITT követhető.
CSAK SAJÁT