Az operaház színpadáról a séfek világába: főzőműsorban hódít házias ízeivel az erdélyi szakács

Olykor görög családok házába „törnek be”, hogy a hűtőkben található alapélelmiszerekből valami különlegest főzzenek. Máskor a tenger hullámain ringatóznak, míg menüiket elkészítik. Tizennyolcan küzdenek egymással és önmagukkal a 30 ezer eurós fődíjért és a fennmaradásért: míg egyesek könnyed finomságokat tálalnak, jómaga a székely konyha házias ízeivel hódít, amelyeket megfűszerez egy kis csalafintasággal – tudtuk meg a Brassó megyei Alsórákosról származó Kozocsa Istvántól, aki az Antena1 csatorna Chef la Cuțite főzőműsorának megújult kiadásában, a Chef fără limite valóságshow-ban versenyez. A Kolozsvári Román Opera színpadáról tekervényes út vezette a séfek világába: míg kezdetben kisgyerekeknek énekelt, néhány éve minden idejét az ételkészítésnek szenteli, és a kincsesváros egyik legkedveltebb konyhájában „boszorkánykodik” különféle ízek keresztezésével.

Az Antena1 csatorna Chef la Cuțite főzőműsora idén új köntösbe bújt: Chef fără limite megnevezéssel és szemlélettel vette kezdetét, a fődíjra jelentkező szakácsokat pedig Görögországba repítette el. Az Ázsiaexpressz stílussal kiegészített „tehetségkutató” valóságshow jelleget öltött, így kemény kiképzésnek veti alá a résztvevőket, akik 30 ezer euróért versengenek egymással. A cél továbbra is a legjobb romániai séf felkutatása, ám ezúttal nem elegendő csak a főzőtudományt felmutatni, a teherbírást és rátermettséget is bizonyítaniuk kell – világosított fel a erdélyi versenyző.

Fotó: Kozocsa István személyes archívuma

A verseny különféle próbatételekből áll, amelyek pattanásig feszítik a résztvevők idegrendszerét: míg délelőttönként rendszerint a görög konyha alapjairól tanulnak, és gyakorlatias órák keretében sajátítják el a meghatározó recepteket, délutánonként élesben kell bemutatniuk, mit jegyeztek meg az elmondottakból. Nehezítő körülmény, hogy a délelőtti tanulóhelyszínek, a konyhák és az alapanyagok folyton változnak: néha a hajón, máskor idegen emberek lakásában főznek, és míg általában maguknak kell beszerezniük az alapanyagokat a piacról, az is előfordul, hogy azzal kell dolgozniuk, amit egy idegen család hűtőszekrényében találnak. Ilyenkor egy lakcímmel a kezükben indulnak útnak, a helyszínre maguknak kell eljutniuk térkép és útbaigazítás segítségével, valamint egy jó adag leleményességgel, hiszen a nyelv és a kultúra is idegen tőlük. A telefonjukat csak éjszakára kapják kézhez, így ott tartózkodásuk folyamán nem támaszkodhatnak okoskütyüikre.

Az ismeretlen környezet azonban csak egyike a nehézségeknek: naponta legalább 12 órán át filmezik őket, már a reggelt arcukba tolt kamerával kezdik, ami roppant megterhelő, hiszen alig jut idejük a pihenésre, kikapcsolódásra – vélekedett a versenyző, akitől megtudtuk, tíz görögországi szigeten kell bizonyítaniuk kiemelkedő főzőtudományukat, minden helyszínen három napot időznek.

Elmondása szerint ez idő alatt mindannyian keresik a társaságot – amellett, hogy egyénenként törekednek arra, hogy önmagukra találjanak, a különféle karakterek igyekeznek meglelni a közös hangot is. Barátságok bontakoznak ki az együtt töltött idő folyamán, és azzal egyidejűleg megjelennek az összetűzések is. Úgy véli, nem csupán lehetőség, hanem lecke számára a show: most érti meg igazán a barátságok fontosságát, illetve azt, hogy mennyire nélkülözhetetlen az ember életéből a szoros kötelék, egy társ, akivel érzéseket oszthat meg, vitázhat és fejlődhet egyaránt. Nehéz ugyanis külföldön, idegenek között, görög nyelvtudás hiányában érzésekről beszélni, ráadásul az időkorlátok sem teszik lehetővé a barátságok elmélyülését.

A csapattal való együttműködés során – mint a legtöbb showban általában – előfordulnak összetűzések, hiszen más-más generációt képviselnek a versenyzők, illetve vegyes a nemi megoszlás is. Ezt nehezíti a tény, hogy egy aprócska hajón töltik a versenyidőt, négy szűkös szobában, szobatársakkal együtt élve. Alkalomadtán tengeribetegséget kapnak, mostanra például már bevett szokásuk, hogy lengedeznek a hullámokkal együtt, azaz dülöngélnek főzés közben.

Székelyföldről a kolozsvári operába, majd egy romániai főzőversenyen keresztül Görögországba

Az alsórákosi születésű Kozocsa István ötödik osztálytól a székelyudvarhelyi Palló Imre Művészeti Szakközépiskolában tanult. Az egyetemet Kolozsváron folytatta a Zeneakadémián. Mint a legtöbb egyetemista, zsebpénzszerzés céljából jómaga is vállalt nyárimunkát a kincsesvárosban, így egy étterem konyhájában kezdett dolgozni – ekkor kanyarodott az útja a főzés irányába. Ám nem kapott mindent tálcán, alulról kellett építkeznie, előbb a zöldséghámozás, majd a mosogatás volt a feladata, később merték rábízni a szakácsfelelősséget.

Noha már a konyhán tevékenykedett, mesteri diplomát szerzett, aminek köszönhetően néhány évig a Kolozsvári Román Opera gyerekelőadásaiban vett részt. Több ezer gyermek hallgatta az énekét, ami feltöltötte, mégis egyre inkább azt érezte, hogy művészélet helyett séfhivatás felé húz a szíve. Lemondott addigi nagy álmáról, az operáról és azóta is a kincsesváros egy különleges ízvilágú konyhájában dolgozik. Ugyan már nem énekel naponta, a zene elkíséri főzései folyamán, azzal hangolódik az ételkészítésre.

Munkahelyén szabadkezet kap, saját receptjeit értékesíti a konyhán keresztül, ami vendéglátás helyett a kiszállításra összpontosít. Tapasztalataik szerint sok magyar család rendel tőlük finomságokat – ez is azt bizonyítja, hogy kedvelik azokat a házias ízeket, amiket Székelyföldről vitt magával. Ám nem a megszokott formájukban adja vissza mindet, van, amit változatos és szokatlan hozzávalókkal bolondít meg. „Ha nem próbáljuk meg összekombinálni az egymástól távol álló ízeket, akkor sosem tudjuk meg, hogy valami jó is kisülhet belőlük” – magyarázta, kiemelve, hogy kedvenc főztje a „kombinált krémleves”, azaz a cékla-alma, a zeller-körte, a zöldborsó-menta leves, vagy a mexikói kukoricaleves pattogatott kukoricával.

Mivel kedveli, ha „érdekesek és nem csupán finomak” az ételek, számára a krémlevesek világa nyújt lehetőséget a kitárulkozásra. A hagyományos bablevest vagy pörköltet már ő sem szívesen keresztezi gyümölcsökkel, de azért óvatosan ezek rendjét is „felborítja”: így került fel az étlapjukra többek között a bableves savanyított káposztával és füstölt hússal, vagy a pörkölt barna csiperkegombával.

A főzőműsor, ha valóságshow jelleget ölt, már nem verseny, hanem kiképzés

Kozocsa István évekkel ezelőtt már részt vett a Konyhafőnök főzőműsorban, így nem volt idegen tőle ez a világ. A romániai Chef fără limite showban azonban nem tervezett bemutatkozni, a munkatársnője titkon jelentkezett a nevében. „Egyszer csak telefonáltak a stábtól, és jelezték, hogy nagy szeretettel várnak az első válogatóra. Csodálkoztam, de kíváncsiságból elmentem. Az első és a második rostán is sikeresen teljesítettem, így repültem el még 17 versenyzővel együtt Görögországba” – idézte fel a kezdeteket.

Hozzátette, az első válogatón az volt a feladatuk, hogy olyan tányérral jelenjenek meg, ami a saját ízvilágukat tükrözi, majd egy rövid interjú keretében mesélniük kellett magukról. A második rostán csupán annyit mondtak nekik, hogy egy brunch (a breakfast és a lunch – reggeli és ebéd – angol szavak összevonásából született, szerk. megj.) elkészítése a feladatuk. „Itt nem egyfajta étel szükséges, hanem minden, ami szem-szájnak ingere, nagy feladat volt röpke idő alatt az asztalra varázsolni”. A séfek mégis elégedettek voltak vele, a különleges ízvilág és a házias megközelítés, ami pozitív személyiségével párosul, egyelőre meggyőzte őket arról, hogy a versenyen a helye.

Bár vannak pillanatok, amikor azt érzi, hogy képes lenne feladni, mert fizikailag és mentálisan egyaránt megterhelő a főzőműsorban való szereplés, nem enged a negatív gondolatoknak, mert biztos benne, hogy szakmailag és emberileg is fejlődik: miközben rugalmassága, türelme és problémamegoldó képessége gyarapodik, a görög konyha jellegzetességeivel is megismerkedik. „A versenyidő alatt egyre jobban ismerem meg önmagam, közben a főzőtudományom is biztosabb, tehát nem bántam meg, hogy beneveztek” – részletezte, hangsúlyozva, hogy az érzéseit nem rejtegeti. Ha sírnia kell a felgyülemlett feszültség vagy a honvágy miatt, akkor elérzékenyül.

Kozocsa Istvánnak április végéig kell helytállnia, ekkor derül ki, hogy ki nyeri meg a versenyt. Elmondása szerint „nem az a jó szó, hogy ki győz, hanem inkább az, hogy ki meddig bírja, ugyanis ez a megmérettetés a főzésen túlmutat, sokkal inkább erőpróba”. Az Antena1 hétfőn, kedden és szerdán közvetíti a görögországi kalandot, a műsort követve szurkolhatnak a erdélyi származású versenyzőnek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?