Anyajegyeink: amit eddig lehet, hogy nem tudtál róluk

Harminc-negyven éves kor felett már nem jelenhet meg új anyajegyünk, vagy legalábbis az már gondot jelenthet, aki pedig megszabadulna egy-kettőtől, semmiképp se a lézeres megoldást válassza, és van még néhány fontos tudnivaló, amit Mezei Márta csíkszeredai bőrgyógyász magyarázott el a Maszolnak. Onnan indultunk el, hogy mikor indokolt eltávolíttatni egy anyajegyet, és kihez forduljunk vele.

Világszinten változtak a vélemények az utóbbi évtizedekben is arról, hogy mikor és hogyan érdemes eltávolíttatni anyajegyet. Jelenlegi állás szerint a sérült vagy sérülésnek kitett anyajegy eltávolítására vonatkozik orvosi ajánlás. „A szakvélemény az, hogy, ha többször sérült egy anyajegy, vagy ha változik, akkor azt biztosabb eltávolítani. A változás alatt azt kell érteni, hogy nőtt, színben, alakban változott, viszket, érzékenyebb. Ilyenkor feltétlenül lépni kell. Ha évek óta ott van egy anyajegy, jól követhető, például, ha az arcon van, és naponta tükörbe nézve látja az ember, és nem változott, akkor nem feltétlenül kell eltávolítani. Orvosilag akkor indokolt, ha változott, vagy ha irritációnak van kitéve, például épp a melltartópántja alá kerül” – magyarázta bevezetőül Mezei Márta csíkszeredai bőrgyógyász a Maszolnak.

Illusztrációk | Fotók forrása: PexelsTovábbi példaként elmondta, akár borotválkozásnál is, ha többször sérült egy anyajegy, akkor nem kell megtartani. „Jobb, ha kivágatja az illető. Éveken keresztül figyelni egy anyajegyet, az nagyobb gond szerintem, mint eltávolítani és elfelejteni” – magyarázta.

Mezei Márta elmondta, akkor is megválhatunk tőlük, ha esztétikailag zavarónak találjuk, ilyenkor azt kell figyelembe venni, hogy nyoma marad. „Úgy eltávolítani egy anyajegyet, hogy nyoma ne maradjon, nem lehet. Előre nem tudni, hogy milyen lesz a heg. Igyekeznek a sebészek is. Általában marad egy diszkrét vonal, de néha megtörténik, hogy akármennyire igyekeznek, durvább heggel gyógyul a seb, és azzal már sajnos nem sokat lehet csinálni. Vannak krémek, amik segítenek, de teljesen eltüntetni nem lehet a heget” – magyarázta el a bőrgyógyász.

Becsapós: a kis változást hamar szokjuk

Mezei Márta azt javasolja, akinek „száz anyajegye van”, az félévente nézesse meg ezeket bőrgyógyásszal, akinek pedig kevés van, az évente vagy még ritkábban. Ami pedig mindkét kategóriára érvényes, hogy ha feltűnik, hogy nő, változott, viszket valamelyik anyajegye, akkor azonnal lépni kell, és orvosnak megmutatni.

„Az elváltozás nem egyik napról a másikra alakul ki, hanem hetek, hónapok alatt. Ez becsapós, mert az ember hajlamos hozzászokni a pici változáshoz, nem mindig figyel oda. De egy rossz, elváltozott anyajegy, ami átmegy melanómába, az jelt ad magáról: viszket, vagy vérzik, vagy egy kicsit érzékenyebb. Nincs olyan, hogy 2-3 hónapon belül ne lehessen észrevenni, hogy valami gyanús” – hívta fel a figyelmet a bőrgyógyász.

Harminc felett már gyanús az új anyajegy

Arra is figyelmeztet, ha harmincéves korunk után jelenik meg új anyajegy, az már rossz jel lehet. „Húsz-harminc éves korig alakulnak ki anyajegyek, és ritkán van probléma velük. Azonban, ha 30 pluszos életkorban jön ki egy anyajegy, az már gyanús. Harminc-negyven évesen anyajegynek nem kellene már megjelennie. Ha megjelenik, akkor az lehet valami egyéb bőrelváltozás, vagy rosszindulatú anyajegy, amire oda kell figyelni. Mindenképp meg kell nézetni” – javasolta a szakember. Hozzátette, van, hogy dermatoszkóppal kell megvizsgálniuk annak eldöntésére, hogy anyajegy-e vagy szeborreás keratózis, esetleg hasonló jóindulatú elváltozás, ami újonnan jelent meg. „Ha egy sötét, növekvő, viszkető, pigmentált elváltozás, akkor azzal lépni kell” – figyelmeztetett a szakember.

Lézerrel semmiképp sem

Még ha csak esztétikai okból akarunk kivágatni egy anyagjegyet, akkor is érdemes előbb a bőrgyógyászhoz fordulni, nem egyből a plasztikai sebészhez. „Azt javaslom, egyszer bőrgyógyásznak mutassa meg a páciens az anyajegyeit, és ő majd eldönti, hogy le kell-e vágatni vagy nem” – mondta a szakember. Hozzátette, időnként még a plasztikai sebészek is kikérik a véleményüket, mielőtt nekifognak a műtétnek. „Lehet, hogy megoldódik egy egyszerű fagyasztással. Ha anyajegy, akkor viszont sebészet” – mutatott rá.

A lézeres megoldást, az égetést egyáltalán nem javasolja. Mint elmondta, ezt már évek óta nem ajánlják a bőrgyógyászok. „Lézerrel nem távolítunk el anyajegyet, mert azt szeretjük, hogy, ha eltávolítják, akkor egészében érjen oda a laborba, szövettani vizsgálatot készítsenek belőle. Nem úgy, hogy egy darabkát küldenek, ami alapján azt nem tudjuk követni, hogy maradt-e belőle a páciens bőrén vagy nem. Biztonságosabb, ha nem sérül, és egyben ki van véve” – indokolta az orvos. Igyekezett megnyugtatni, egy rövid műtétről van szó, és további kockázatoktól sem kell tartani.

„Helyi érzéstelenítésben történik maga az eltávolítás, körülbelül tíz perc az egész, előkészületekkel együtt esetleg fél óra. Utána lesz egy kis seb és varrat. Maga a folyamat biztonságos. A kivett anyajegyet laborban elemzik, ahol megnézik, hogy mindegyik oldala ki volt-e véve, milyen a sejtek összetétele. Elmondják, hogy mit látnak, de alapvetően azzal, hogy ki van véve, a téma le van zárva, el lehet felejteni” – magyarázta el a folyamatot.

A szőröket tépni tilos

Mezei Márta ara is felhívta a figyelmet, hogy bármennyire is zavaróak, nem szabad kitépni az anyajegyből kinövő szőröket, mert a sérülések hosszú távon bajt okozhatnak. „A gyerekkori vagy veleszületett anyajegyekben vannak hajszálak. Hajszálat tépni nem szabad, mert az sérülést okoz. Kicsit levágni szabad a tetejét” – figyelmeztetett. Amire még nagyon fontos odafigyelni a bőrgyógyász szerint az a leégés elkerülése, hiszen a leégésekkel nő a bőrrák kockázata.

„Most szerencsés helyzetben vagyunk, mert lehet kapni fényvédő krémet. De az, hogy hányszor égett le valakinek a bőre, az meglátszik rajta. Minél többször égett le, annál könnyebben alakul ki a bőrrák, annál nagyobb az anyajegyráknak a kockázatát, és annál több barna folt alakul ki a bőrén, mert a bőr így védekezik a napsütéssel szemben. Gyerekkorban is fontos erre odafigyelni, de felnőttnél is. Csak annyira szabad napra menni, hogy ne égjen el a bőr. Ha nincs kéznél fényvédő, akkor az árnyékban kell maradni” – figyelmeztetett Mezei Márta bőrgyógyász. Kérdésünkre elmondta, az anyajegyek nem igényelnek különösebb fényvédelmet, pont megfelelő az és annyi napkrém, amit a bőrünkre általában használunk.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?