Alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez – Kertészeti szakmai napok Csíkmadarason
Idén is gazdag szakmai programot kínál a csíkmadarasi Kertészeti Szakmai Napok és Konferencia rendezvénysorozat. A február 27-e és március 1-e között zajló, nyolcadik alkalommal megszervezett esemény kivételes alkalmat is kínál a tanulásra és a tapasztalatcserére. A főbb témák a növényvakság, a precíziós gazdálkodás és a kertészetben zajló generációváltás lesznek.
Nyolcadik alkalommal szervezi meg Csíkmadarason a Garden Proiect Kft. a Kertészeti Napok és Konferencia elnevezésű programját február 27. és március 1. között. Az esemény részleteit János Ferdinánd tulajdonos, kertészmérnök, ötletgazda ismertette a sajtó képviselőivel kedden.
Mint elhangzott, a háromnapos szakmai tanácskozás több programmal is kiegészül. Az eseményhez szorosan kapcsolódóan hetedik alkalommal szerveznek gyümölcstermesztő- és -metsző tanfolyamot, valamint negyedszerre várják a Kárpát-medencei RibON ribizlibor versenyre a jelentkezéseket. Emellett a programsorozat kiegészül késő tavasszal egy gazdasszonyképző kurzussal, amelyet, elnevezésével ellentétben, nem csupán hölgyeknek ajánlanak, hanem bárkinek, aki konyhakertet gondoz, veteményez.
A szakember elmondta: az utóbbi években tapasztalható rendkívül aszályos időjárás új kihívások elé állítja a kertészeket és a közterületi zöldövezetek, parkok fenntartóit. Többek között ezen kihívások kezelésére adhat hasznos útmutatókat a nyolcadik alkalommal megszervezett nemzetközi fórum egyik fő témája, a precíziós gazdálkodás.
„Ha tisztában vagyunk egy adott növény vízigényével, akkor költséghatékonyan meg tudjuk szervezni az ellátását és nem pazaroljuk el az anyagi és emberi erőforrásainkat” – emelte ki János Ferdinánd. Éppen emiatt ajánlják az eseményt nemcsak kertészeknek, kertészmérnököknek, tájépítészeknek, hanem önkormányzati munkatársaknak is, tette hozzá.
A szakmai napok során érintett témák közül a főszervező szintén kiemelte a szervező a „növényvakság” tematikáját. Mint elmondta, ez arra a jelenségre hívja fel a figyelmet, hogy a mai kor embere nem ismeri a növényeket, nem érti a hasznukat, az élővilágban betöltött szerepüket. Mindennek elsajátításához használhatók pedig a modern technikai vívmányok, alkalmazások is.
János Ferdinánd hangsúlyozta, a hosszú évek során felhalmozott tapasztalatokat, elsajátított szakmai tudást szeretnék megosztani minél szélesebb körben, ez az egyik alappillére a nyolcéves múltra visszatekintő szakmai napoknak. „Az újdonsült kertészmérnökök, szakemberek ne fussanak fölösleges köröket, tanuljanak mások hibáiból és az újdonságokat is első kézből kapják meg” – mutatott rá.
Jeles előadók
A kertészeti szakmai napok előadói között megtalálhatók a legkiválóbb magyarországi és erdélyi, illetve romániai szakemberek, de Lengyelországból is érkezik közreműködő, hangzott el. A generációváltás gyakorlati megvalósulásába enged betekintést Lukács Zoltán kertész szakmérnök, faápoló és fia, Lukács Mátyás tájépítész, faápoló, illetve Kosztka Ernő kertészmérnök és gyermekei, Kosztka Vivien és Kosztka Márk. A teljesség igénye nélkül érdemes megemlítenünk McMenemy Márk blogger, Köllő Miklós építész, Lengyel Csaba szőlész, borász, vagy éppen Ferencz Lehel kertészmérnök nevét, de mellettük minden további előadó az általa képviselt terület kiemelten elismert szakembere, mutatott rá János Ferdinánd.
A szakmai konferencia programja hetedik alkalommal egészül ki gyümölcstermesztő és -metsző tanfolyammal, hívta fel a figyelmet a főszervező. Mint hozzáfűzte, az eddigi évek résztvevői között intenzív tapasztalatcsere alakult ki, amely az egyik legfőbb eredménynek tekinthető a szakmai tudás átadásán túl. A tanfolyam magában foglal elméleti- és gyakorlati oktatást, valamint egy „metsző show-t” is az előadók közreműködésével. A részvétel regisztrációhoz kötött, a helyek száma ugyanis korlátozott, mintegy ötven érdeklődőt tudnak fogadni, tudtuk meg.
Negyedik alkalommal hirdetik meg idén a Kárpát-medencei RibON ribizlibor versenyt, mondta el János Ferdinánd. Mint a szakember hangsúlyozta, a ribizli termesztésének és az abból készülő bor előállításának történelmi hagyományai vannak a Csíki-medencében. „Ez volt az elérhető és termelhető helyi ital, amelyet akár keresztelők, akár lakodalmak során fogyasztottak” – mutatott rá a szervező. A versenyen kiemelt tapasztalatokkal rendelkező minősítők értékelik a beküldött mintákat, tette hozzá.
A versenyre a minták beküldési határideje január 31-e, a részletek megtalálhatók a vetélkedés hivatalos honlapján. A versenyszabályzat megismerése után ezen a weboldalon várják a jelentkezők regisztrációját. A VIII. Kertészeti Szakmai Napok és Konferencia részletes programja elérhető az esemény honlapján.
A 2024-es Kertészeti Szakmai Napok és Konferencia eseményeiről nézzétek meg videónkat!
CSAK SAJÁT