Így készítsünk pitypangmézet vagy szörpöt
Noha lassan kifutóban van a pitypangszezon, Székelyföldön még van pár napunk mézet készíteni ebből a hivatalosan is gyógynövénynek katalogizált „gyomnövényből”. Megmutatjuk, milyen hozzávalók segítségével milyen változatokban menthetjük el az aranyló gyermekláncfű erejét.
Határozottan beizzott a májusi nyár, és elfújta a pitypangmezők javát, de ha még sárgálló pitypangszigetekbe botlunk otthon, érdemes lehajolnunk érte, és leszakítanunk a virágfejeket. Hogy miért? Mert a sokunk által csak gyomnövényként ismert, a veteményesbe makacsul befészkelő gyermekláncfű vagy pongyolapitypangot (Taraxacum officinale) bizony gyógynövényként ősszel és tavasszal is gyűjtik, és már 1613-tól ismert zöldségnövényként írták le.
Hivatalosan regisztrált gyógynövény is a magyar gyógyszerkönyvben – igaz, csak a levele és a gyökere. Levelét salátába keverve főleg a francia konyhában hasznosítják, de a keserű íze miatt főleg a leveleit fényhiányos körülmények között növesztik (halványítják). Az elmúlt napokban a virágából is jól kifőztük a következőket: méz, szörp, virágkocsonya.
Kikísérleteztük több, kisebb adag készítése során, hogy a legjobb, ha napos délelőttönként gyűjtjük a pitypangot készítményeinkhez, mert ilyenkor a legnagyobb a virágportartalma, és így lesz a legízletesebb a szörpünk. Hallgattunk a székely sztár-cukrászlányra is, aki a malacfejet sűrű elnézések közepette darabolta fel a pitéhez: minden egyes virágfej leszakításánál mantráztunk egy-egy szót a következőkből: Sajnálom – Kérlek, bocsáss meg – Köszönöm – Szeretlek. Ez különben a Ho'oponopono hawaii gyógymód mantrája, és azután váltottunk rá, miután összekevertük a virágfejek számolását. Tény, hogy ez az adag szörp sikerült a legfinomabbra.
De mit jelent a finom? Akik a cukormentességre esküsznek azok lelkesedése, már itt alábbhagyhat, a receptek alapja ugyanis jelentős mennyiségű cukor, ami ugyan nyírfacukor is lehet, de méz semmiképp, lévén hogy azzal nem sűrűsödik be a szörpünk.
Ezen túl pedig egy jelentős virágíz-töltetű, mézszerű folyadékot kapunk a főzőcskélésünk eredményeként.
Három receptet találtunk, mindhármat kipróbáltuk. Mindhárom jó, így „bevált receptnek” tekintjük. Az eltérés csak az arányoknál van, az elkészítésben a melegítés–hűtés–melegítés a besűrítés technikája.
Az arányok:
1. recept: 2 marék pitypangvirág, 1 l víz és 1 kg cukor
2. recept: 500 pitypangvirág, 1 citrom, 1 narancs, 1 l víz, 1 kg cukor
3. recept: 150 pitypangvirág, 1 citrom, 250 g cukor, annyi víz ami ellepi a virágokat
Hasznos tapasztalati észrevételeink:
- Mi sem szeretjük a műanyag tasakokat, de a pitypang virága makacs sárga pollenfoltot hagy minden textilen, még a ruháinkon is, sőt a kezünket is megfoghatja – ezért ez egyszer kivételt tehetünk a nejlon javára.
- A virágokat a hazaérkezés után legalább 1 órára terítsük szét (papírra vagy valami textilre), hogy a fazék oldalán eszeveszett menekülésben levő, bennrekedt bogárkáknak is mantráznunk kell, nem beszélve a főzetbe rekedteknek járó ceremóniákról.
- Le is lehet szedni a virágszirmokat a zöld részről (lásd fenn sárga kezek), de a zöld résszel együtt is készíthetjük a szörpünket-mézünket. A különbség főleg a főzet színében lesz: utóbbiból zöldesebb, barnás főzet lesz, míg a szirmokból egy átlátszó, aranylóbb. Mi föltaláltuk a középmegoldást: egy vékony pengével (vagy cutterrel) elmetsszük a zöld részt, közvetlen a szirmok alatt.
- Nagyon fontos, hogy ne mossuk meg a virágokat! Különben oda a pollen.
A munkálat idejébe számoljunk bele egy éjszakát is. Az elkészítés lépései:
- A virágokat 5 dl-1 liter hideg vízbe rakjuk, és lassan elkezdjük főzni.
Amikor a víz forrni kezd, lezárjuk, és lefedve egy éjszakára állni hagyjuk.
Másnap a kezünkkel jól kifacsarjuk a virágokból a levet, és a főzetet sziromtalanítjuk – bár nekünk tetszett, hogy egy-egy kósza szirom is úszkált mintegy díszítésként a végtermék szörpünkben.
- Hozzátesszük a citrom levét, vagy belekarikázhatjuk, ha biztosak vagyunk benne, hogy a héján nincs vegyszer. Ha a receptben szereplő adagoknál többet rakunk bele, akkor túl savanyú lesz.
- A lábost fedő nélkül tesszük a legkisebb lángra: a besűrítéshez több szakaszban melegítjük és hűtjük. Nagyon fontos, hogy ne forrjon fel, vagy megugranak belőle a vitaminok. A folyamat 2 óráig is eltarthat, de már hagytuk abba este, és újrakezdtük másnap – ahogy időnk volt. Ez nem befolyásolta a minőséget.
- Kavargassuk is, ha a közelében vagyunk, és amint sűrűsödni kezd, tesztelgessük: néha vegyünk ki egy kanállal kistányérra, és azt kihűtve figyeljük az állagát. Nem szabad túl sűrűre főzni, mert akkor kikristályosodik, ha viszont túl hígra hagyjuk, akkor félő, hogy megromolhat.
A szörpöt és mézet – azaz a sűrűre vagy hígabbra hagyott főzetünket – üvegbe és száraz dunsztba tesszük. Kamrában tárolva is eláll , a szörpöt vízzel, a hagyományos arányokban, a mézet a természetes mézhez hasonlóan hasznosíthatjuk.
Érdekes virágzselét kaphatunk, ha a kocsonyákhoz használatos étkezési zseléből keverünk a szörphöz. Ez esetben csak a fél adag cukrot tegyünk a főzethez, és kanalazható desszertnek, vagy eltéve csavaros üvegecskékbe is kitölthetjük. Lényeg, hogy a megszilárduláshoz legyen nagy adag türelmünk: ez akár egy napig is eltarthat.
Ha felfedeznek újabb variációkat, küldjék el nekünk!
+1 pitypangos tipp:
A pitypang tejnedvét külsőleg szépítőszernek is használják: a szeplők halványítására, ránctalanításra is alkalmas.