Miért tiltották be Kínában az N betűt?
Kínai közösségi oldalakon számos szó mellett az N betű használatát is betiltották. Ez természetesen nem a véletlen játéka, és nem is egy irracionális ellenszenv egy betűvel szemben.
Ahogy arra a Mashable cikke rámutat, a történet előzménye a kínai állampárt döntése a mandátum-korlátozás eltörléséről. Ennek értelmében a jelenlegi elnök, Hszi Csin-ping korlátlan ideig maradhat hatalomban.
Miután ezt a lépést számos kínai állampolgár kritizálni ekzdte a népszerű Weibo és WeChat közösségi oldalakon, a hatalom is lépéseket tett. A felhasználók többek között Orwell 1984 című disztopikus regényére utaltak, de Micimackóhoz is hasonlították az elnököt.
Could've expected this, but still pretty creative. First images of "king Winnie" surfacing on Weibo in response to Xi's potential indefinite rule: https://t.co/u9kL5OYGwq #XiJinping #kingwinnie pic.twitter.com/Bb6Dmy46xH
— Manya Koetse (@manyapan) February 25, 2018
Idővel azonban hibajelentéssel szembesültek, amely közölte a felhasználókkal, hogy adott szavakat betiltottak az oldalakon. Olyan kifejezéseket űztek ki a közösségi oldalakról, mint a "migráció", "ellenkezem", vagy Orwell "Állatfarm"-ja, Disney (Micimackó miatt), "személyi kultusz", "változtasd meg a törvényt", "Szép új világ" (Aldous Huxley disztopikus regénye), "éljen soká" és így tovább. A teljes lista itt található meg.
A tiltott szavak sorában az N betű is szerepelt. Egy egyetemi professzor elmagyarázta: az N olyan Kínában, mint az X Amerikában (de általában a nyugaton): egy ismeretlen szám. Ennek értelmében az N arra vonatkozik, hogy Hszi Csin-ping ismeretlen ideig maradhat hatalmon. Twitter-felhasználók szerint az N ugyanakkor a végtelenséget is jelöli, szintén az elnök mandátumának korlátlanságára utalva.
Címlapi illusztrációnk forrása: sofrep.com