Mindennapos anyagok veszélyeztetik a férfiasságot

Több iparilag fejlett országban kimutatható mértékben csökkent a fiatal férfiak spermiumszáma, amit a vegyszerek széles körű használatával magyaráz a tudomány.

Ezt alátámasztotta egy egerekkel végzett svájci kutatás is, amely szerint a kemikáliák képesek az örökítőanyag megváltoztatására. Az úgynevezett lágyítószerek, mint például a ftalátok, formázhatóvá teszik a műanyagot, ezért például festékek, ruhák, kozmetikumok és játékok készítéséhez is használják. Rágcsálóknál már bebizonyították, hogy ezek az anyagok a hormonokhoz hasonló hatásuk miatt a termékenységet is befolyásolják - közölték a Genfi Egyetemi Klinika (HUG) kutatói.

A HUG, valamint a Genfi és a Lausanne-i Egyetem kutatói két törzs nőstény egereit táplálták vemhességük ideje alatt ftalátokkal. A dózis jóval az emberek számára megengedett határérték fölött volt. Végül megvizsgálták a hím utódok spermiumtermelését és örökítőanyagát.

A kutatók változásokat észleltek, főként az örökítőanyag bizonyos toldalékaiban, amelyek a gének aktivitásáért felelnek. Az úgynevezett epigenetikus változások együtt jártak az érintett hímek termékenységének csökkenésével. Azok a gének változtak meg, amelyek a spermiumok érésében és irányításában játszanak szerepet.

Ezeket a jelenségeket azonban csak az egyik törzs egereinél figyelték meg, a másik törzsnél csak a dózis további emelésekor jelentkeztek a változások.

A PLOS ONE című szaklapban bemutatott eredmények a szerzők szerint azt igazolják, hogy a környezeti hatások a terhesség ideje alatt károsíthatják a termékenységet, és befolyásolhatják az örökítőanyagot is. A vegyi anyagok hatása egyénenként változó lehet.

Kapcsolódók

Kimaradt?