Mindent a gerincsérvről – Oláh Réka gyógytornászt kérdeztük

A mozgás, víz-, és vitaminszegény, valamint stresszes életmódnak köszönhetően egyre többeket érint a gerincsérv problémája. Oláh Réka gyógytornászt a betegségről, a tünetekről, a kezelésről és a gyógytornáról kérdeztük, ráadásként három hasznos gyakorlatot is ajánl. 

Mi pontosan a gerincsérv?

A gerincsérv a csigolyák közötti porckorongok degeneratív elváltozása, amely során a porckorong elveszíti rugalmasságát, ennek eredményeként a belsejében lévő kocsonyás anyag kitüremkedik, súlyosabb esetben átszakítja a körülötte lévő rostos burkot. A porckorong kiboltosult vagy kiszakadt része nyomhatja, ingerelheti, vagy meg is sértheti az idegszálakat, ez okozza a kellemetlen tüneteket. Leginkább a nyaki és ágyéki gerincszakaszt érinti, de előfordul háti szakaszon is.

Kiket érinthet a betegség? 

Általában a 40 feletti korosztályt érinti, mivel ez az az életkor, amire a porckorongok olyannyira elveszítik a víztartalmukat, ellenállóképességüket, rugalmasságukat a helytelen életmódnak következtében, hogy a gerincsérv tüneteit alakulnak ki. Viszont az egyre többünket érintő mozgás-, víz-, és vitaminszegény, stresszes életmódnak köszönhetően már fiatalok körében is egyre gyakrabban fordul elő.

Hogyan előzhetjük meg?

Amikor a gerincsérv kezeléséről beszélünk, nagy hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre. Először is, iktassuk be a napi legalább 30 perces mozgást, ez lehet bármilyen torna, sport, kocogás, séta. Fontos, hogy megfelelően legyen végrehajtva, a megfelelő körülmények és felszerelés mellett, amely nem árt hosszú távon a gerincnek és a többi ízületnek. A reggeli rutinunkat egészítsük ki egy 10 perces tornával, ami átmozgatja az egész testünket.

Kiemelném a gyógyorna fontosságát, amely az egész napos helytelen testtartást kompenzálja speciális nyújtó és erősítő gyakorlatokkal, főképpen a meggyengült hátizmok erősítésén és a gerinc helyes tartásának beállítása során. Csökkentsük az ülést, szerezzünk be egy megfelelően kialakított munkaasztalt, rendszeresen mozgassuk át, legalább óránként a gerincünket. Továbbá óvakodjunk minden olyan dologtól, mely túlságosan is megterheli a gerincünket, kerüljük a hirtelen mozgásokat főként, amely a gerinc csavarását, hajlását igényli. Szabaduljunk meg a felesleges kilóktól, mivel a plusz kilók terhelik a gerincünket, és a többi ízületünket egyaránt.

A megfelelő életmód és a diétázás javallott mindenki számára. Figyeljünk oda a folyamatos vízpótlásra, mely félóránként egy-egy pohár víz bevitelét jelenti. Figyelembe kell vennünk, hogy a mindennapi stressz ugyanúgy fizikai terhet eredményez a testünk számára, úgyhogy amennyire csak tudjuk, iktassuk ki az életünkből a stresszt, fordítsunk minél több időt lelki megbékélésünkre, terhek letételére, felfrissülésünkre.

Milyen tünetei vannak a gerincsérvnek? Hogyan ismerhetjük fel a betegséget?

A gerincsérv kezdődő, figyelmeztető tünete a fájdalom. Attól függően, hogy a gerinc mely területén jelenik meg, a fájdalom megjelenhet a nyak, váll, lapockák területén, amely kisugározhat a karok irányába (nyaki gerincsérv esetén). Ágyéki gerincsérvnél a fő panasz a derékfájdalom, mely kisugározhat a far, alsó végtag irányába, egészen a sarok, lábujjakig. Ezek a fájdalmak gyakran minden előzmény nélkül (egy rossz mozdulattól, erős fizikai megterhelésre, valamely stresszes időszakban) törnek rá a magukat egyébként egészségesnek gondoló emberekre, ám nem ritka az sem, hogy fokozatosan jelentkeznek, tartóssá vagy egyre gyakrabban visszatérővé válnak.

A fájdalom miatt képtelenek vagyunk elvégezni a házimunkát, nem tudjuk végigülni a vacsorát, és nemcsak a gyerekek emelgetése, de sok esetben még a fürdés is problémát okoz. A páciensek jó része nemcsak ideiglenesen, de akár tartósan is munkaképtelenné válhat. A betegség előrehaladását a zsibbadás megjelenése jelzi, nyaki sérv esetében a lapockák, váll, karok irányába surgázik, ágyéki sérv esetén a farokba, lábakba sugárzik, előrehaladott esetben izomgyengeség, érzéskiesés, vizelési problémák jelentkeznek, ekkor már tényleg orvoshoz kell fordulni.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Már a kezdeti tünetek megjelenésekor. Ha pár nap alatt nem szűnnek meg, érdemes egy szakképzett orvoshoz fordulni, a szükséges vizsgálatokat elvégezni, mivel nem lehet a tünetekből egyértelműen megállapítani az elváltozás típusát, és előrehaladott állapotát. A szakorvos tud ajánlani egy olyan terápiát, amely segíthet a gyógyulásban.

Milyen kezelési lehetőségei vannak?

A gyógyszeres kezelés mellett, amelyek segítenek átmenetileg a gyulladásos folyamatokat és a fájdalmat csillapítani, érdemes hosszútávon gondolkodni, és szakképzett terapeutákat felkeresni. Egyik fő megoldást a fizioterápiás kezeléseken belül amelyek legtöbb esetben szintén csak átmeneti megoldást nyújtanak a gyógytorna képezi. Ez hosszú távú és eredményes megoldást nyújt, mivel segít helyreállítani a gerinc helyes struktúráját, így a porckorongok helyes pozícióját, a megggyengült izmok erősítésén, feszült, fájdalmat okozó izmok fellazításán, és a gerinc megfelelő pozíciójának beállításán keresztül. Számos gerincsérv társul más gerincelváltozásokkal, gerincferdülésekkel.

Érdemes szakemberhez fordulni, mivel minden esetben csak egy egyénre szabott gyógytorna hozza meg a kellő változást. Bizonyos manuálterápiák szintén segítenek a gerinc szerkezetének helyreállításában, a porckorongokról való teher csökkentésében. A gyógymassázs pedig segíti feloldani a feszült hátizomzatot, ami a tünetek enyhítését segíti elő. Megfelelő táplálkozás, vitaminbevitel, és egyéb porcot valamint csontot tápláló és regeneráló készítmények szintén gyorsítják a gyógyulási folyamatot.

Ha azonban a sérv nagy kiterjedésű, idegi bántalmakat is okoz, amely egyre csak romlik, a tünetek már az érzéskiesésig, állandó, tűrhetetlen, kisugárzó fájdalom lehetnek, valamint nem reagál a körültekintően végzett konzervatív kezelésre, akkor már műtét  szükséges.

Bár a közmédia tele van jótanácsokkal, megoldásokkal, így gyógytorna gyakorlatokkal is, érdemes felkeresni egy szakembert, mivel a gyakorlatok egyénre szabva működnek a leghatásosabban, sőt, vannak tilos gyakorlatok a sérv esetében, aminek a megállapításához egy szakember, gyógytornász szükséges. Mindemellett, ajánlok három  nyújtógyakorlatot, amely a hátizmok, farizmok fellazítását, nyújtását szolgálja.

Kiinduló helyzet: négykézláb

Gyakorlat: ülés sarokra, nyújtózás előre a kezekkel (lépegetés előre a kezekkel, a far a sarkakkal érintkezve maradnak), lassú mély légzéssel, megtartás 5-10 másodpercig, majd vissza kiinduló helyzetbe. Ismételjük ötször.

Kiinduló helyzet: hátonfekvés a matracon, lábak csípőszélességű terpeszben talpon támaszkodnak, fej alatt párna

Gyakorlat: kilégzésre térdek leengedése jobb oldalra, míg elérik a talajt, fej fordítása balra (az ellenkező irányba), vállak nem emelkednek meg a talajtól, helyzet megtartása 5 másodpercig, majd visszatérés középhelyzetbe, mély belégzés, majd megismétlés a másik oldalra is. Ismételjük öt-öt alkalommal.

Kiinduló helyzet: hátonfekvés, fej alatt párna

Gyakorlat: jobb sarok bal térdre helyezése, bal láb átkulcsolása a kezekkel, ebből a helyzetből bal láb húzása a kezekkel a mellkas fele kilégzéssel (érezzük, hogy a bal láb el van engedve, az bal hátsó combizmok és farizmok nyúlnak), megtartás 5 másodpercig mély légzéssel, majd visszaengedés belégzéssel. Ismétlés a másik oldalra is. Ismételjük öt-öt alkalommal.

 

 

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kimaradt?