Valaki megpróbálhatta eltitkolni, hogy megfúrta a Szojuz űrhajót
A gyártáskor keletkezhetett hajszálrepedés a Nemzetközi Űrállomáshoz csatlakozott Szojuz MSZ-09 űrhajón, és aki okozta a sérülést, megpróbálta eltüntetni a nyomokat – írták kedden orosz hírügynökségek űripari szakértőkre hivatkozva.
Alekszandr Zseleznyakov, a Ciolkovszkij Űrhajózási Akadémia egyik tagja szerint a sérülést a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) nem csinálhatták, nem olyan egyszerű megfúrni egy űrhajót a súlytalanság állapotában. "Miért tennének ilyet az űrhajósok? Nem akarom azt mondani, hogy sületlenség, de nem igazán van köze a logikához" – mondta a rakétamérnök a kérdésre: lehetséges-e, hogy valaki az ISS személyzetéből okozta a rést.
"Az alapján, amit a felvételeken láttam, ezt a Földön csinálhatták, mert a rés olyan helyen található, amelyet még a világűrben sem könnyű megközelíteni és megfúrni" – tette hozzá.
A kazahsztáni Bajkonur űrközpontban ellenőrzik az űrhajó hermetikusságát, tervezői ellenőrzésen megy keresztül, de a legvalószínűbb, hogy a rés a gyártás során keletkezett – vélekedett Zseleznyakov. "Ha repedés keletkezett, és azt beragasztották, akkor hogyan is bukkanhattak volna rá? A levegő nem áramlik a hermetikussági tesztek során, a ragasztó elég tartós volt hozzá, a rés nem olyan nagy, így a terhelést is jól viselte, az elektronika sem mutat ki semmit" – mondta. Valószínűleg az illető rossz helyen fúrta meg, majd betoldotta, és vagy senkinek sem mondta el vagy azok, akik tudtak róla, szintén hallgattak" – vélekedett az akadémikus.
Dmitrij Rogozin, a Roszkoszmosz orosz űrkutatási hivatal vezérigazgatója hétfőn közölte, hogy az addigi feltételezésekkel szemben nem mikrometeorit, hanem fúrófejjel okozott belső sérülés miatt keletkezett a hajszálrepedés, majd lépett fel levegőszivárgás a Szojuz MSZ-09 űrhajón. A részletek ismertetésekor Rogozin egyebek között azt mondta: "ez egyszerűen egy szakember által elkövetett műszaki hiba, a felületen egy megcsúszott fúrófej nyoma látható", és nem zárta ki a szándékos károkozást sem.