A világ legtisztább vízcseppjét állították elő

A tiszta vízből egy mínusz 140 Celsius-fokra lehűtött vákuumkamrában egy fém csúcsán jeget állítottak elő, majd felolvasztották azt. A felületszennyezések okát keresték.

A természetben nincsenek valóban tiszta felületek, a környezeti levegővel kapcsolatba lépve mindig lerakódik molekulák egy vékony rétege. Ez a molekuláris "koszréteg" észrevehetően megváltoztatja az anyagok tulajdonságát – fejtette ki Ulrike Diebold, a Bécsi Műszaki Egyetem kutatója.

A szupertisztaságú vízcsepp segítségével azt tesztelték, milyen hatása van az ultratiszta titán-dioxidfelületre. A vizsgálatból kiderült, hogy nem vízmolekulák okozzák a vékony filmréteget, mivel azok csak levegővel történő kapcsolat során keletkeznek. A kémiai elemzésekből kiderült, hogy a vizsgált felületen lerakódott molekulák ecetsav- és hangyasav-molekulák, melyek a levegőben csak nagyon elenyésző mennyiségben fordulnak elő.

Az eredmények arra hívják fel a figyelmet, milyen elővigyázatossággal kell végezni az ilyen jellegű kísérleteket. Még a levegő apró, tulajdonképpen elhanyagolhatónak tűnő maradványai is olykor döntő jelentőségűek.

Kapcsolódók

Kimaradt?