Fiatalkori bűnözés: ezek a börtönlelkész tapasztalatai

Az érzelemszegény környezet és az iskolázatlanság is közrejátszik abban, hogy Romániában növekvő tendenciát mutat a fiatalkori bűnözés – derül ki az országos és megyei statisztikákból. A börtönlelkész szerint legtöbben olyan környezetből kerülnek ki, ahol nincs szeretet, ahol csupán az erőszakot látják.

A bűncselekmények száma –különösen a fiatalok körében – folyamatosan nő, ami még fontosabbá teszi a megelőzési és a társadalmi reintegrációs törekvéseket – hangsúlyozzák a szakemberek. A büntetés-végrehajtási intézet adatai szerint  Romániában 2019 óta a rabok száma folyamatosan emelkedik, 20 578 főről 2022 júliusáig 23 372 főre nőtt. 

Az empirikus kutatások a rabok szociodemográfiai profilját vizsgálva alacsony iskolázottságot és a szakképzettség hiányát mutatták ki. A közoktatásban való részvétel elengedhetetlen a bűnözés csökkentéséhez, hiszen a megfelelő tudás segíthet abban, hogy büntetésük letöltését követően be tudjanak illeszkedni a társadalomba – hívják fel a figyelmet az illetékesek. Az érvényben lévő jogszabályok arra kötelezik a büntetésüket töltő kiskorúakat, hogy vegyenek részt a börtönben zajló oktatási tevékenységeken, a hatóságok pedig folyamatosan bővítik a lehetőségeket.

Fotó: Pixabay

A bűncselekmények elkövetésének leggyakoribb formái közé tartozik a testi sértés, amely a kiskorúak által elkövetett bűncselekmények közel felét teszi ki, ezt követik a lopások, amelyek a bűncselekmények 17,5 százalékát jelentik. 

Târgu Ocna-i Nevelőközpont

Jelenleg Romániában mindössze két fogvatartási központ működik kiskorúak számára, a Brăila megyei Tichilești községben és Craiován, továbbá két nevelőintézet pedig Buziáson és Târgu Ocnán. Utóbbi kulcsszerepet játszik a fiatal bűnelkövetők rehabilitációjában és társadalmi visszailleszkedésében. A központ célja, hogy támogassa a fiatalokat a börtönbüntetés letöltése alatt, valamint segítsen nekik a szabadulás utáni életük megkezdésében.

Fotó: Târgu Ocna-i Nevelőközpont Facebook oldala

A Târgu Ocna-i központban nemcsak a fogvatartottak környezetét korszerűsítették, hanem különböző fejlesztő programokat is indítottak. Ezen kívül a központ célja a családi kapcsolatok fenntartása is. A programok között szerepel a roma származású és más hátrányos helyzetű fiatalok számára kidolgozott tanulásfejlesztő program is, amely a fiatalok érzelmi és szociális készségeit hivatott fejleszteni.

Maros megyei helyzetkép

Maros megyében ugyan minimálisan mérséklődött a fiatalkori bűnözés (2024 első kilenc hónapjában 3 esettel kevesebbet jegyeztek az előző év azonos időszakához képest), viszont aggasztó, hogy a törvényszegések kategóriája tekintetében az agresszió irányába billent a mérleg. 

Míg 2023-ban 86 ilyen esetet jegyeztek, 2024 szeptemberéig 110 fiatal került a hatóságok felügyelete alá erőszakos cselekedetek miatt. Csökkent a lopások száma, az idei év első kilenc hónapjában 39 bűnözőt tartóztattak le ilyen cselekedetek miatt, míg 2023 azonos időszakában 60 esetet jegyeztek. Ebbe a kategóriába tartoznak azok is, akik felnőttekkel együtt követtek el ilyen jellegű bűncselekményt.

A fiatalkori bűnözés megelőzése érdekében fontos tudni, hogy ez egy különleges terület, amely fokozott figyelmet igényel. A fiatalok, a lelki- és társadalmi fejlődés ezen szakaszában nagyon könnyen a bűnözés csapdájába eshetnek, mivel a korukból adódó, az új tapasztalatok iránti kíváncsiság hajtja őket – tájékoztatta a Maszolt a Maros Megyei Rendőrség szóvivője.

Fotó: Luca Alexandra

Luca Alexandra közölte, a megyében több bűnmegelőzési program is fut párhuzamosan. A tanintézményekkel és a Marosvásárhelyen működő börtönnel szoros együttműködésben tájékoztatják a fiatalokat a büntetőjogi felelősségről, a bűnözés okairól és következményeiről, és felhívják a figyelmet arra is, hogy „milyen út vezet a bűnözés irányába”. Ezeknek a programoknak a lebonyolítását a Maros Megyei Bűnügyi Elemző és Megelőző Osztály munkatársai vállalják.

Egy különösen fontos terület az tanintézmények biztonságának növelése, ami magában foglalja a diákok, szülők és tanárok tájékoztatását, valamint a rendőrségi jelenlétet az iskolákban és azok környékén. 

A 13 éven felüli kiskorúak számára két helyi szintű prevenciós program működik. Az első a Kábítószerek és erőszak: ez pénzbe kerül! Te tudod, mennyibe? címet viseli és ennek keretében a Maros megyei középiskolákban tartanak, a drogkereskedelemmel és -fogyasztással kapcsolatos tájékoztatókat.

A diákokkal folytatott beszélgetések keretében konkrét eseteket ismertetnek, hatásos videóanyagokkal, VR-szemüvegekkel mutatják be az alkohol és tiltott szerek fogyasztásának káros hatásait.

2023-ban Maros megye összes középiskoláját bekapcsolták a programba, de több városi és vidéki általános iskolában is megfordultak a rendőrök. Találkozókat szerveztek családi típusú otthonokban élő fiatalokkal és nevelőikkel, ott az emberkereskedelem veszélyére is felhívták a figyelmet

A bűnmegelőzés céljával létrehozott másik – immár 11 éve működő – a marosvásárhelyi börtönnel közös program a Nyisd ki az elméd, ne légy zárt! címet viseli.

Ennek keretében börtönbüntetésüket töltő személyekkel találkoznak és beszélgethetnek a diákok. A 2022–2023 és 2023–2024-es tanévben több mint 2000 diák találkozhatott kábítószerkereskedelem és -fogyasztás miatt elítélt személyekkel. Itt a beszélgetések fő témája a baráti kör befolyása, a hirtelen, meggondolatlan döntések, a helyrehozhatatlan következmények, a kontroll elvesztése és a közösségben elérhető támogató csoportok elérhetősége volt.

Fotó: Marosvásárhelyi Börtön Facebook oldala

Luca Alexandra szerint ez a program nem csupán a megelőzést segíti elő, de a rabok társadalomba való visszaillesztését is. Példaként említette azt a két elítéltet akik szabadulásuk után is folytatják a fiatalokkal való találkozókat.

A rendőrség ilyen jellegű tevékenységének sikerességét bizonyítja az is, hogy ma már az oktatási intézmények jelentkeznek. 2024-ben 51 iskola kérését jegyezték be. Ezek közül 29 középiskola és 22 általános iskola (nyolcadikos diákok). 

A kiskorúak számára a Tanulj meg biztonságban lenni, a felnőtteknek Szülői kávéház a gyerekek biztonságáért kampányt szerveznek különböző civil szervezetekkel közösen. A Biztonságra nevelés projekt a nevelés több területét foglalja magában, ennek a koordinálását a Marosszéki Közösségi Alapítvány vállalta fel. 

A legfrissebb statisztikák szerint a 2020–2021 közötti időszakban 6,6 százalékkal nőtt a bűnözés aránya. A bűncselekmények elkövetésének leggyakoribb formái közé tartozik a testi sértés, amely a kiskorúak által elkövetett bűncselekmények közel felét teszi ki, és ezt követik a lopások, amelyek a bűncselekmények 17,5 százalékát jelentik. A rendőrség és az oktatási intézmények közötti együttműködés elengedhetetlen a fiatalok bűnözésének megelőzése érdekében. Számos programot indítottak, mint például a Drogok és erőszak – te tudod, mennyibe kerül? elnevezésű program, amely a fiatalokat a drogok veszélyeire figyelmezteti.

A bűnözés és az erőszak hatása a mindennapokban

Lőrincz István református lelkipásztor, aki több mint 20 évig járt a holland börtönmisszióval a marosvásárhelyi fegyházba, maga is erőszak áldozata volt. 

Fotó: Lőrincz István lelkipásztor Facebook oldala

Egy alkalommal a parókiát fosztotta ki egy 18 éves fiatal, egy másik alkalommal a marosvásárhelyi Ludas utcai templomtól 30 méterre magát a lelkészt ütötték le. Mint mondja, olyan fiatalok, akikről nem mondható el, hogy rákényszerültek volna a lopásra. Utólag kiderült, hogy korábban egy újságírót raboltak ki ugyanazok. „Engem is leütöttek kiskorúak, 2017 október 18-án” – meséli a lelkipásztor. Hárman voltak és az állomástól követték az út másik oldalán, éjszaka fél egykor, majd amikor magyarul rájuk szólt, odamentek, leütötték, erős ütést mértek az arcára, tarkójára és románul felszólították, hogy ürítse ki a zsebeit. Amikor kiáltani kezdett, elszaladtak. Végül semmit nem vettek el tőle.

A Maszolnak nyilatkozva elmondta, a börtönben a foglyokkal való beszélgetéskor felemlegette a történteket abban a reményben, hogy megérteti velük, mit okoz egy-egy ilyen erőszakos cselekedet, milyen nyomot hagy az áldozatban. Nagyon kevesen voltak érzelmileg kellőképpen fejlettek ahhoz, hogy megértsék a lényeget. Saját helyzetükben sem mérik fel a probléma súlyosságát. 

A lelkipásztor szerint legtöbben olyan környezetből kerülnek ki, ahol nincs szeretet, ahol csupán az erőszakot látják. Egy másik lényeges vetülete a dolognak az iskolázatlanság, az analfabetizmus. Mint mondja, régebb, a börtönben nem foglalkozott velük különösebben senki. Amikor a börtönmissziós lelkészek megjelentek, az őrök betereltek egy csoportot egy terembe és így találkozhattak velük. Ma már ez önkéntes alapon működik. Az találkozik a lelkésszel, aki valóban szeretne. Közölte, ő elvileg a református rabokhoz jár lelkigondozásra, de gyakorlatilag bárkivel elbeszélget, aki a társaságát keresi, egyre gyakrabban román ajkú foglyokkal is. 

A börtönben néhány éve elkezdődött egy reintegrációs folyamat. Egyebek mellett írni, olvasni tanítják a rabokat – tette hozzá a börtönlelkész.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?