Veszélyes jelenségekről számolt be a TikTok a romániai választások kapcsán
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit, valamint választások előtti és utáni együttműködését a romániai és az uniós hatóságokkal a jelenségek feltárásában – írja az Agerpres.
A közösségimédia-platform a digitális szolgáltatásokról szóló uniós jogszabályból (DSA) fakadó kötelezettségének eleget téve tette közzé a dokumentumot március 25-én a félretájékoztatásra vonatkozó magatartási kódex aláírójaként.
A 2024. júliusa és decembere közötti időszakra vonatkozó jelentésben a TikTok megemlíti, hogy a múlt évben hat olyan titkos befolyásolási műveleteket (CIO) végrehajtó hálózatot számoltak fel, amelyekről kiderült, hogy kifejezetten a romániai közönséget célozták meg.
A dokumentum felidézi, hogy emellett 2024 szeptemberében globálisan fellépett a Sputnik Mediához kapcsolódó titkos hálózat ellen is. A kijátszásuk elleni stratégia részeként 2024 novemberében 11 olyan fiókot távolítottak el, amelyekről úgy vélték, hogy az orosz állami propagandamédiumhoz kapcsolódnak, és romániai és moldovai közönséget céloznak.
A közösségimédia-platform a jelentésben megjegyzi, hogy tavaly október vége óta több mint 5500 romániai választásokkal kapcsolatos tartalmat távolított el a dezinformációra, zaklatásra és gyűlöletbeszédre vonatkozó irányelveinek megsértése miatt.
A TikTok szerint a romániai elnökválasztással kapcsolatban 11 bejelentés érkezett az úgynevezett gyorsreagálási rendszeren keresztül, amelyekre fiókok letiltásával vagy geoblokkolásával, illetve a közösségi irányelveket sértő tartalmak eltávolításával válaszoltak.
A jelentés megemlíti azt is, a választások előtt a TikTok munkatársai találkozókat szerveztek a fontosabb romániai pártokkal, amelyeken tájékoztattak a platform irányelveiről és kiképezték a politikai szereplőket a biztonsági intézkedésekről. Emellett elkérték a román hatóságoktól az elnökjelöltek listáját, hogy a fiókjaikat a kormányzatokhoz, politikusokhoz és politikai pártokhoz kapcsolódó fiókok számára fenntartott GPPPA-címkével lássák el.
A jelentésből kiderül az is, hogy a TikTok romániai munkatásai tavaly október 22-én találkoztak a távközlési hatóság, a választási hatóság és a digitalizálásért felelős minisztérium képviselőivel, november 14-én pedig a titkos befolyásolási műveletek elhárításáról tárgyaltak az illetékes román hatóságokkal.
A jelentés azzal zárul, hogy a TikTok folyamatosan kommunikált az illetékes román hatóságokkal az elnökválasztás helyzetéről, és arra kérte őket, osszanak meg minden információt, hogy működhessenek együtt a választások tisztaságának biztosításáért.
CSAK SAJÁT