Varsolci Napok: Közösség, fejlesztés és hagyomány
Idén is megrendezték a Varsolci Napokat, amely nemcsak a szórakozásról, hanem a település fejlődéséről is szólt, hiszen a kétnapos rendezvény keretében újabb fontos beruházásokat adtak át, miközben a vízgyűjtő tó partján gazdag programkínálattal várták az érdeklődőket.
A hétvégén Varsolc apraja-nagyja és a környékbeli települések lakói, valamint a magyarországi testvértelepülések képviselői is összegyűltek, hogy együtt ünnepeljék a közösséget és a helyi értékeket.
A rendezvény szombaton a vendégek fogadásával kezdődött, majd a település híres borospincéibe látogathattak el az érdeklődők. Délután a vízgyűjtő tónál szabadtéri programok kínáltak kikapcsolódást kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
Gazdag programkínálat és közösségi élmények
A vasárnapi események a vendégek köszöntésével, majd istentisztelettel kezdődtek, melyen Fazakas Sándor lelkipásztor az összetartozás, a hit és a közösség erejéről beszélt. Kiemelte, hogy Isten közelsége, törvényei és tanítása segít eligazodni a mindennapok kihívásai között, és arra biztatta a híveket, hogy építsék életüket ezekre az alapokra.
Az istentisztelet után a hősök emlékművének megkoszorúzása következett, melynél Bréda Lajos polgármester a helyi közösség összefogásáról és a folyamatban lévő fejlesztésekről beszélt, kiemelve, hogy nemcsak az itt lakók, hanem az innen elköltözöttek is büszkék lehetnek egykori szülőfalujukra.
„Varsolc soha nem látott fejlődésen megy keresztül”
Az ünnepségen Seres Dénes parlamenti képviselő is köszöntötte a jelenlévőket, mondván: a Varsolci Napok nem csupán szórakoztató esemény, hanem közösségi ünnep, amely erősíti az összetartozást. „Varsolcon közösségi napot ülni olyan, mint amikor egy család ünnepekkor összeül, örül egymásnak és beszélget. Éppen így tesz a falu közössége is: évente egyszer, hagyományt teremtve, hálát ad az elmúlt évért és a megvalósításokért. Kifejezi örömét mindazért, amit közösen sikerült elérni” – fogalmazott.
A képviselő hangsúlyozta: Varsolc község soha nem ismert fejlődésen megy keresztül, ugyanis a napok keretén belül iskolát avatnak, aszfaltos utat, tömbházakat a fiataloknak, mindezt azért, hogy a varsolciak élete kényelmes, modern legyen, és hogy a helyiek jól érezzék itthon magukat.
Hozzátette, nagyra értékeli a helyiek igyekezetét és összefogását, hiszen ez a kitartó munka és közösségi szellem teszi lehetővé, hogy a település lépést tartson a XXI. század kihívásaival. „Immár hagyomány, hogy az emlékmű előtt lerójuk kegyeletünket, tiszteletünket azok iránt, akik a két világháborúban áldozatot hoztak a hazáért. Nekik köszönhetjük, hogy mi a XXI. század elején békében és szeretetben élhetünk ott, ahol ők is szerettek volna” – mondta.
Testvértelepülések képviselőinek gondolatai
Pulisch József, Csévharaszt polgármestere szintén megható szavakkal köszöntötte a Varsolci Napok résztvevőit. Felidézte első látogatását a településen, mondván, egy évtizede volt először Varsolcon, akkor nagyon mély nyomot hagyott benne és megható volt látni, hogy az emlékműnél a magyar és a román közösség, mint egy nagy család, közösen ünnepel és tiszteleg az elhunytak előtt. A polgármester arról is beszélt, hogy tíz év alatt hatalmasat fejlődött a község: sportpálya, utak épültek, víz- és csatornahálózat készült, új vízelvezető árkok, iskola újult meg, és új híd létesült. „Jó látni és tapasztalni, hogy ez a közösség továbbra is együtt dolgozik, függetlenül attól, ki milyen nemzetiségű vagy vallású” – hangsúlyozta.
Vasad község polgármestere, Marton József Zoltán szintén megható szavakkal köszöntötte a jelenlévőket, mondván, különösen megérintette a tiszteletes úr istentiszteleten elhangzott gondolata, miszerint „a gyökér és a föld közös, és ez teremt közösséget”. A gyökér közös, hiszen ugyanabban a világégésben hajtunk fejet Vasadon és Varsolcon az áldozatok előtt. A föld közös, mert a varsolci föld termi azt a terméket, amit az ünnepi asztalra tehetünk nemzettől függetlenül. A Nyírcsászári polgármesterasszony, Szkibáné Teliska Éva elmondta, továbbra is céljuk ápolni a két település közötti jó kapcsolatot.
Hála, közösségformáló erő és hagyományőrzés
Fazakas Sándor református lelkipásztor ünnepi beszédében a közös élmények és a hála fontosságát hangsúlyozta, mindezt személyes élménnyel keretezve, mondván a faluban való biciklizés alatt azt tapasztalta, hogy „minden rendben. A beruházások nemcsak a fizikai fejlődést mutatják, hanem azt is, hogy Varsolcon képesek összefogni, közösen dolgozni a településért” – fogalmazott.
A lelkipásztor hozzátette: 2005 óta szolgálja a gyülekezetet, s közben szinte krónikásként dokumentálja a változásokat. „Amikor a régi fotókat egymás mellé teszem a mostaniakkal, látom, hogy ég és föld a különbség. Ez a fejlődés nem magától értetődő. Ezért hálásnak kell lennünk Istennek, aki megsegített bennünket, és ad olyan dolgokat, amelyeknek együtt örülhetünk” – mondta, majd hozzátette: „A hála nem csupán érzés, hanem közösségformáló erő is, amely képes összekötni generációkat és felekezeteket.”
Koszorúzás, köszöntés és kulturális programok
A koszorúzást követően két, ötven éve házasságban élő párt köszöntöttek, majd délután a szokásos kulturális és szórakoztató programok következtek. Néptánccsoportok, dalcsoportok és könnyűzenei fellépők színesítették a programot.
A Varsolci Napok idei rendezvénye ismét bebizonyította, hogy a község egyszerre képes megőrizni hagyományait és bátran nyitni a jövő felé. Az átadott beruházások, a testvértelepülések jelenléte és a gazdag kulturális program mind azt üzenik: Varsolc egy összetartó, fejlődni akaró közösség, ahol a lakosok és vezetőik közösen dolgoznak a jövőért.
CSAK SAJÁT