Van, amikor a munka tényleg életveszélyes – Mégis csökken a pótlék (VIDEÓ)
A veszélyességi és káros munkakörülményekért járó pótlék csökkentése „mélységesen igazságtalan” a hegyi mentőkkel szemben – közölte hétfőn a Salvamont Románia.
Hangsúlyozzák, a veszélyességi és káros munkakörülményekért járó pótlék csökkentésével – amelyet a költségvetési hiány miatti nyomás kényszerített ki – a hegyi mentők helyzete egyre nehezebbé vált.
„Ez a pótlék korábban havi bruttó 700 és 1000 lej közötti összeget jelentett, most azonban legfeljebb bruttó 299 lejre csökkent. Ebből az összegből ráadásul körülbelül 45% visszakerül az állami költségvetésbe adók és járulékok formájában” – olvasható a Salvamont Országos Diszpécserszolgálat Facebook-oldalán.
Országos szinten körülbelül 350 hegyi mentő dolgozik, és a pótlékcsökkentéssel az állam havonta mintegy 245000 lejt „spórol meg”.
„Ez a csökkentés mélységesen igazságtalan a hegyi mentőkkel szemben – kevesen vannak, de rendkívül elkötelezettek hivatásuk iránt, és állandóan készenlétben állnak. Mindig beavatkoznak, amikor szükség van rájuk – az időjárástól, napszaktól függetlenül, akár munkaidőn kívül is. Ha megcsörren a telefon, azonnal felöltöznek és elindulnak a helyszínre. Mindent megteszünk azért, hogy az áldozat a lehető legrövidebb időn belül segítséget kapjon” – emelték ki a mentők.
Általánosságban elmondható, hogy a mentési akciók összetettek és hosszú ideig tartanak: legalább hat hegyi mentő vesz részt bennük, akik hosszú távolságokat tesznek meg nehezen megközelíthető, sziklás vagy erdős terepeken, gyakran szélsőséges időjárási körülmények között – magyarázta a Salvamont.
„A saját életüket és egészségüket kockáztatják azért, hogy másokat megmentsenek – és ezt habozás nélkül teszik, pusztán hivatástudatból. Egyáltalán nem könnyű órákon át cipelni egy embert esőben, hóban vagy rekkenő hőségben a hegyek elzárt részeiből” – hangsúlyozza a Salvamont.
CSAK SAJÁT