A vallási közösségeknek is felelősségük van az erőszakmentesség elősegítésében
Kolozsváron tartotta 36. kongresszusát a Vallásszabadság Nemzetközi Egyesülete (International Association for Religious Freedom – IRAF). Az esemény házigazdája a Magyar Unitárius Egyház volt, amely alapító tagja az 1900-ban létrehozott és a vallásszabadságot, párbeszédet és békét szorgalmazó nemzetközi szervezetnek.
A szeptember 4–6. között Kolozsváron megtartott kongresszus több szempontból is elsőnek számít az IARF történetében. Először történt, hogy a rendezvény Erdélyben, Kolozsváron zajlott, továbbá első alkalommal nyílt lehetőség arra, hogy világhálón keresztül is bekapcsolódhassanak a résztvevők – írja közleményében a Magyar Unitárius Egyház.
A kongresszus témája Hit a megbékélésben volt, amit előadások, kiscsoportos és kerekasztal- beszélgetések, illetve tevékenységi beszámolók által próbálta körüljárni a Japánból, Indiából, Törökországból, Európa különböző országaiból és az Amerikai Egyesült Államokból érkezett, valamint az online bekapcsolódott 130 résztvevő összesen 47 egyház és vallási szervezet képviseletében. A jelenlévők hangsúlyozták a vallásos közösségek felelősségét és szerepét a megbékélés és az erőszakmentesség elősegítésében.
A rendezvény szeptember 4-én, a kolozsvári belvárosi unitárius templomban tartott nyitóünnepséggel kezdődött, ahol a világ külünböző nemzeteinek vallási képviselői szólaltak fel. A megnyitó után a résztvevők George Williams amerikai valláskutató, egyetemi oktató nagyívű előadását hallgathatták meg, amely a történelmi és személyes tapasztalatokból származó megbékélés lehetőségét taglalta. A kongresszus keretében zajlott az IARF tisztújító közgyűlése is, amely megválasztotta a szervezetet kormányzó 12 fős nemzetközi tanács tagjait, köztük Sándor Krisztinát, a Magyar Unitárius Egyház főgondnokát, illetve az új elnököt, George Williams (Amerikai Egyesült Államok) személyében. Ő, valamint Aayush Soni (India) alelnök és Peter Le Poole (Hollandia) pénztárnok a tanács segítségével vezetik majd az IARF-et a következő négy évben.
A szervezők bíznak abban, a kolozsvári kongresszus hozzájárul ahhoz, hogy Erdélyben is erősödjön a felekezetek és nemzetiségek közötti párbeszéd és elmélyüljön a békére való törekvés.
CSAK SAJÁT