Választások Kézdiszéken: csak Csernátonban történt változás

Véget ért a pártok szavazatszámlálása, így ha még nem is a hivatalos adatok tükrében, de tudni lehet, hogy miként alakult Kézdivásárhely és vonzáskörének helyi politikai térképe. Kézdiszéken egyetlen község, Csernáton élén történt változás.

Felsőháromszék fővárosában, Kézdivásárhelyen a négy évvel ezelőtti voksoláshoz képest többen megjelentek a választóurnák előtt, úgy tudjuk, hogy 6860 személy adta le szavazatát. Nem tudni, hogy minek tulajdonítható a magasabb részvétel, de azt biztos ki lehet jelenteni, hogy Háromszéken a legádázabb és a legvisszásabb kampány a céhes városban zajlott, akár ennek is lehetett mozgósító ereje. Ennek ellenére az ősszel a negyedik mandátumába kezdő elöljáró hajóhosszal győzött: a szavazatok mintegy hetven százalékát szerezte meg, második lett a független Imre Csaba, harmadik helyen végzett a Magyar Polgári Erő színeiben megméretkező Lukács Csaba. A 17 tagú tanácsba 13 RMDSZ-es és négy EMSZ-es képviselő került be.

A szerző felvétele

Nagy meglepetésre a tanácsba nem jutott be a meglehetősen aktívan kampányoló PSD-PNL egyetlen képviselője sem, a nem véglegesített adatok szerint nem érték el a hét százalékos bejutási küszöböt.

Változás történt Csernátonban: ott Rákosi Árpád jelenlegi független polgármesterrel szemben fölényes győzelmet aratott Mágori István, az RMDSZ jelöltje, harmadik helyen végzett az EMSZ-t képviselő Máthé Zoltán. A nagyközségben a tanácsban tíz RMDSZ-es, két MPE-s és egy EMSZ-es fog döntéseket hozni.

Dálnokban is versenyhelyzet volt: Marthi István jelenlegi, RMDSZ-es polgármestert az EMSZ-es Muzsnai László hívta ki, a szövetség jelöltje győzött a versenyben. A Kézdiszék határán lévő településen a tanács kétharmada RMDSZ-es, hárman kerültek be az EMSZ színeiben.

A kézdi-orbaiszéki Gelencén Ilyés Botond RMDSZ-es elöljáró az AUR jelöltjével méretkezett: Liviu Racoviță mindössze négy százalékot kapott a versenyben, így a tanácsba sem jutott be. A környék legnagyobb községében 13 RMDSZ-es, négy EMSZ-es és két Pro Europa-s (romapárt) képviselő jutott be a helyi tanácsba.

Verseny volt Szentkatolnán is: az EMSZ-es Zsigmond Zoltán azonban a leadott voksok kb. egyharmadát tudta megszerezni a regnáló, RMDSZ-es Tusa Leventével szemben, a tanácsba pedig az RMDSZ részéről hét, az EMSZ-től öt, míg a romapártból egy személy jutott be.

Az EMSZ kézdiszentkereszti jelöltjének, Szalló János Adolfnak nem sikerült legyőznie az RMDSZ-es Páll Endrét, ugyanakkor az RMDSZ kényelmes többségben van a tanácsban is (hét személy), az EMSZ részéről ugyanis négyen jutottak székhez.

Több községben abszolút nem volt tétje sem a polgármester, sem a tanácsválasztásnak. Torját továbbra is Daragus Attila (RMDSZ) vezeti, Balogh Tibor (RMDSZ) tovább igazgatja Kézdiszentléleket, Salamon Balázs (független) pedig Esztelnek első embere marad. Kézdialmáson Molnár Istvánnak (RMDSZ) nem volt ellenjelöltje, ahogy Lemhényben Jénáki Csongornak (RMDSZ), Bereckben Dimény Zoltánnak (RMDSZ) vagy Ozsdolán Pénzes Ágostonnak (RMDSZ). A felsoroltak közül csak Bereckben és Ozsdolán nem egyszínű a tanács: a az előbbiben az RMDSZ-nek kilenc, a PNL-nek három, míg a PSD-nek egy tanácstagja lesz, Ozsdolán a tanácsot pedig az RMDSZ (hét személy), az EMSZ (4) és a romapárt (2) alkotja majd.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?