Új épületben tanulhatnak a BBTE Jogtudományi Karának hallgatói
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem Jogtudományi Karának hallgatói teljesen új terekben végezhetik tanulmányaikat, miután az egyetem 2025. április 14-én felavatta a kar új székhelyét Kolozsváron a Zápolya (Traian Moșoiu) utca 10–12. szám alatt – írja közleményében a BBTE.
A Jogtudományi Kar új székhelye a BBTE egy jelentős beruházása. Az épületet az egyetem saját és európai forrásokból újította fel. A beruházás eredményeként a Jogtudományi Kar hallgatói korszerű oktatási és kutatási terekben tanulhatnak: 3 amfiteátrum (ezek közül egy 400, kettő pedig 200 személy befogadására alkalmas), 4 db. több mint 50 férőhelyes terem, 18 db. 27 férőhelyes szemináriumi terem, egy konferenciaterem, egy közel 100 személyes olvasóterem, emellett modern könyvtár és irodahelyiségek.
Az új főépület egyik terme a Kolosváry Sándor nevét fogja viselni. Kolosváry Sándor jogászt 1872. szeptember 29-én nevezték ki a Magyar Királyi Kolozsvári Tudományegyetem magyar magánjog és bányajog nyilvános rendes tanárává, 1876-ban a protestáns egyházjog professzorává is. Az 1876/77., 1885/86., 1898/99. és 1908/09. tanévekben a Jog- és Államtudományi Kar dékánjaként működött, az 1888/89. akadémiai évben pedig az egyetem rektorává választották. 1910. május 3-án vonult nyugalomba. Ekkor az uralkodó, I. Ferenc József – az oktatás terén szerzett érdemei elismeréséül – magyar királyi udvari tanácsosi címmel tüntette ki.
„Azért indítottuk el ezt a projektet, hogy korszerű infrastruktúrát biztosítsunk a BBTE két vezető tudományterülete hallgatóinak: a jogtudományoknak és a pszichológiának. A Jogtudományi Kar új székhelyet kap tehát, a Pszichológia Kar pedig kiterjeszti tevékenységét a Jogtudományi Kar felszabadult Petőfi/Avram Iancu utcai épületébe” – nyilatkozta a BBTE választott rektora, dr. Daniel David egyetemi tanár, pszichológus, oktatási és kutatási miniszter.
A BBTE ideiglenes rektora, dr. Adrian Petrușel egyetemi tanár kifejtette: „Egyetemünk folyamatosan arra, törekszik, hogy a hallgatóinak és oktatóinak olyan keretet biztosítson, amelyben fejlődhetnek, és optimális körülmények között végezhetik a tudományos tevékenységet. Emellett az is fontos, hogy összetartó és tartós közösségek formálódhassanak. Ehhez nem csupán nagyszerűen felkészült oktatókra van szükség, hanem olyan terekre is, ahol tanulhatnak, kutathatnak, fejlődhetnek és együttműködhetnek.”
A BBTE Szenátusának elnöke, dr. Florin Streteanu egyetemi tanár rámutatott: „A BBTE Jogtudományi Karának tevékenysége országszinten kiemelkedő, olyan térre volt tehát szüksége, amely szintén magas színvonalú, és a Kar közösségének olyan körülményeket biztosít, akár a világ vezető egyetemei.”
„Hallgatóinknak így vonzó körülményeket biztosítunk, ezáltal ők is motiváltabbnak érzik magukat, hogy folytassák és minél magasabb színvonalon fejezzék be az egyetemi tanulmányaikat. Az ösztönző oktatási környezet megteremtéséhez nélkülözhetetlen beruházások célja, hogy növekedjen a karunk, de egyúttal a Babeș–Bolyai Tudományegyetem kapacitása, illetve az intézményi teljesítmény színvonala, hogy a lehető legtöbb hallgató számára biztosítsunk magas szintű oktatási szolgáltatásokat” – fűzte hozzá dr. Șerban Diaconescu egyetemi docens, a Jogtudományi Kar dékánja.
Az új tér minőségi és inkluzív feltételeket biztosít az oktatási folyamathoz, nem csupán a nappali, hanem a táv- és online képzéshez, valamint a kapcsolódó tevékenységekhez. Az oktatási infrastruktúra fejlesztésére irányuló beruházások által a felsőoktatási intézmények hozzáférést biztosítanak a személyes fejlődést, a társadalmi kohéziót és a fenntartható fejlődést támogató tanulási terekhez. A hosszú távú cél egy inkluzív, innovatív és vonzó felsőoktatási tér kialakítása. Rövid távú cél pedig az egyetemek társadalmi szerepvállalásának fokozása, az oktatás finanszírozásának növelése, az oktatás digitalizálása, valamint hozzájárulás az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljainak (SDGs) eléréséhez 2030-ig.
CSAK SAJÁT