Üdvözlik az önkormányzatok, hogy újra támaszkodhatnak a helyi rendőrségre

Nem volt elfogadható az elmúlt egy évben bevezetett gyakorlat, miszerint az önkormányzatok által létrehozott helyi rendőrségek a belügyminisztérium irányítása alatt dolgoztak, de munkájukat továbbra is a polgármesteri hivatalok finanszírozták – jelentette ki szerdán Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester azt követően, hogy Lucian Bode belügyminiszter bejelentette: a helyi rendőrségek visszakerülnek az önkormányzatok alárendeltségébe.

Mint ismert, az ország mintegy 10 000 helyi rendőre közel egy éve – 2020. március 14-én – került át az önkormányzatok irányítása alól a belügyminisztérium alárendeltségébe, és kaptak új feladatköröket: a járványügyi intézkedések betartását ellenőrizték. Eközben viszont az önkormányzatok hoppon maradtak, mert nem volt, akikkel megoldják azokat a közrendészeti problémákat, amiért a helyi rendőrségeket létrehozták. 

Két héten belül visszaállhat a rend, hiszen Lucian Bode belügyminiszter bejelentette: visszahelyezik a helyi rendőrséget a polgármesteri hivatalok alárendeltségébe. Az erről szóló határozattervezetet szerdán terjeszti az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) elé. A tárcavezető indítványozza ugyanakkor, hogy a közrendészethez átvezényelt mintegy hétszáz csendőr is kerüljön vissza saját egységéhez. Lucian Bode elismerte: nem normális, hogy a helyi rendőrségek fenntartásához szükséges minden költség a helyi önkormányzatokat terheli, miközben ezeket az egységeket az állami rendőrség irányítja.

Antal Árpád polgármester felidézte, hogy a helyi rendőrséget tavaly március 14-én a szükségállapot bevezetésekor vette át a belügyminisztérium. Közel egy év telt el, és azóta az önkormányzatok fizetik a helyi rendőrök béreit, a szolgálati autók karbantartását és az üzemanyagot, miközben a helyi rendőrök tevékenységét az állami rendőrség irányítja.

„Nem elfogadható ez a munkamegosztás, hogy az egyik fél fizet, a másik adja az utasításokat” – szögezte le a sepsiszentgyörgyi elöljáró.

Hozzátette: bizonyos értelemben jogos volt, hogy ebben az időszakban más feladatokat kaptak a helyi rendőrök, hiszen ez idő alatt is a közösség érdekében dolgoztak, ám a Municípiumok Országos Szövetsége azért kérte, hogy a helyi rendőrök kerüljenek vissza az önkormányzatok alárendeltségébe, mert az elmúlt egy évben sok problémát nem tudtak nélkülük megoldani, például a parkolás szabályozását.

A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség vezetője, Hadnagy István arról számolt be, hogy az elmúlt egy évben teljesen megváltozott a tevékenységük, elsősorban a járványügyi intézkedések betartatásával foglalkoztak. Tavaly tavasszal a karantén-központoknál teljesítettek szolgálatot, és több tízezer alkalommal ellenőrizték, hogy az otthoni elkülönítésben lévők betartják-e a kijárási tilalmat. Amikor más jellegű panasz érkezett a lakosságtól, akkor azt továbbítaniuk kellett az állami rendőrség helyi parancsnokságához, amely rendelkezett, hogy melyik csapat megy a helyszínre és próbálja megoldani a problémát.

Hadnagy István szerint amint a helyi rendőrség visszakerül az önkormányzatok alárendeltségébe, ismét azt a tevékenységet végzik, amiért létrehozták a testületet, ám arról egyelőre nincsenek információik, hogy lesznek-e feladataik a járványügyi intézkedésekkel kapcsolatosan.

(Címlapkép: Agerpres)

Kapcsolódók

Kimaradt?